A jövőben sok ezer tonna akkumulátor hasznosulhat Európában
A két nagy cég – a Recyclus Group és a Slicker Recycling – együttműködésében megvalósuló fejlesztés célja, hogy 2022-től minden évben 16 ezer tonna – javarészt valószínűleg gépjárművekből származó – savas ólomakkumulátort és további ötezer tonna lítiumion-akkumulátort tudjanak feldolgozni.
Robin Brundle, a Recyclus Group tulajdonában lévő Technology Minerals ügyvezető elnöke hangsúlyozta: ez csak a kezdet, hiszen azt szeretnék, ha a következő tíz év során, az európai piacok felé is terjeszkedve, 60 és 20 ezer tonnára nőne a kapacitás – írta meg a The Engineer nyomán a New Technology.
Ipari mennyiségben várhatóan már januárban elkezdődik a munka, egyelőre a savas ólomakkumulátorokkal, majd februárban beindul az okoskészülékekből származó lítiumion-elemek feldolgozása is. Utóbbi kapcsán érdekesség, hogy a folyamat teljesen titkos. De Brundle szerint
az ötféle módon készülő Li-ion akkumulátorok mindegyikével, illetve bármelyek vegyes megoldásával elboldogulnak – pirolízis vagy sóoldatozás nélkül.
A Technology Minerals célja a nyersanyagok fenntartható kinyerése minden lehetséges lítiumionakkumulátor-fajtából, hogy azokat új eszközök gyártására lehessen felhasználni.
A teljes körforgás hosszú távú megvalósítása érdekében folyamatos terjeszkedésre készülnek: hat éven keresztül minden évben legalább egy további üzemet akarnak telepíteni.
A programban részt vevő cégek arra számítanak, hogy lehetőségek egész sorát tudják megnyitni azzal a képességükkel, hogy gyakorlatilag bármilyen Li-ion akkumulátort képesek különböző fémekre bontani.