A fa újragondolásával hoztak létre nyomtatható műanyagot amerikai kutatók
A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai minden eddiginél magasabb cellulóztartalmú kompozitot készítettek: az új anyag erősebb a csontnál, és keményebb a tipikus alumíniumötvözeteknél.
A kutatók a különleges anyag elkészítéséhez növényekben, algákban, gombákban és baktériumokban s megtalálható cellulózból indultak ki. Savas hidrolízis segítségével vonták ki belőle a tökéletes formákba rendeződő cellulóz nanokristályokat (CNC), amelyeket a fenntartható műanyagipar lehetséges építőköveiként tartanak számon.
Az anyag különleges keménységét biztosító szerves kristályok a műanyag 60-90 százalékát teszik ki – ez a valaha elért legmagasabb arány –, a fennmaradó részt szintetikus polimerek alkotják.
Lényegében szétszedtük, majd újjáépítettük a fát – fogalmazott a fejlesztésben részt vevő Abhinav Rao kutató. „Ha a kőolajalapú műanyag egy részét természetes eredetű cellulózzal helyettesíthetjük, az vitathatatlanul jobb a földnek” – hangsúlyozta John Hart mérnökprofesszor.
A gélállagú műanyagkompozit 3D-nyomtatásra és öntésre is alkalmas, száradáskor ugyanakkor zsugorodik. A kutatók most a zsugorodás mértékének csökkentésén dolgoznak, hogy elkerüljék az ebből eredő esetleges hibákat, és megszüntessék az anyag alkalmazásával kapcsolatos méretkorlátokat.
