Egy nyegle pöccintés, egy gyors taposás – és kész a szennyezés
Bár csak egy kis darab ártalmatlan papírnak tűnik, a cigarettacsikk valójában nagyon is súlyos károkat képes okozni: mivel alapanyaga lényegében műanyag, hosszú évekig megmarad a föld alá temetve vagy épp a vizekben sodródva, ahol ráadásul több tucat veszélyes vegyület oldódik ki belőle, többek között arzén, ólom és nikotin is. Nem csoda, hogy világszerte igyekeznek megállítani az egyik legapróbb, de egyben leggyakoribb szemétből származó szennyezést.
Sok helyen intenzíven küzdenek a cigarettacsikkek ellen: mivel a dohányzók egy része minden tiltás ellenére eldobálja a csikkeket, ezért Spanyolországban egy friss törvény értelmében a tengerparti önkormányzatok akár be is tilthatják a dohányzást a tengerpartokon. Az előterjesztést 280 ezer ember írta alá az országban – ismertette az Origo.
Koppenhágában a helyi önkormányzat formatervezett zsebhamutartókkal hívja fel a figyelmet arra, hogy a csikkeknek nem a homokban, hanem a szemetesben van a helyük.
San Francisco városában száz speciális, cigaretta alakú hamutartót helyeztek el a közterületeken, hogy felhívják a figyelmet a problémára.
A csikkek Magyarországon is gondot jelentenek: a KSH adatai szerint a lakosság több mint negyede, 27 százaléka dohányzik. Az eldobott csikkek látványa pedig nem csak a szemet bántja – miközben összeszedni nagyon nehéz őket.
