Sokféle haszonnal járna a visszaváltható borospalackok reneszánsza
Egy nemrég megjelent, a különféle csomagolóanyagok életciklus-elemzését bemutató tanulmány szerint az egyszer használatos üvegpalacknak a többi csomagolással összevetve (pl. PET, alumínium és italos karton) sokkal nagyobb a környezeti hatása, ami az üveggyártási folyamat rendkívüli energiaigényére vezethető vissza. Ezért mindent meg kell tennünk, hogy megelőzzük az üveg hulladékká válását – hangsúlyozza a Humusz.
A borágazatban legtöbbször egyszer használatos üvegpalackokkal találkozunk csomagolásként. Másrészről az üveg 100%-ban újrahasználható, az életciklusa végén pedig 100%-ban újrafeldolgozható, inert, azaz környezetével kémiai reakcióba nem lépő anyag, amely tulajdonsága még inkább alkalmazhatóvá teszi élelmiszerrel érintkező csomagolóanyagként.
Ha az – egyébként optimális esetben akár negyvenszer is újratölthető – üvegpalackokat ötször újratöltjük, akkor a teljes környezeti hatás az egyszer használható üvegpalackokhoz viszonyítva a harmadára csökken.
Az újrahasználat előnyei azonban a szervezet szerint jóval túlmutatnak a környezetvédelem területén, számos általános hasznot hozva a társadalom és a gazdaság számára. Az újrahasználat ugyanis
- költségmegtakarítást jelent a településeknek (pl. a közterületek takarítása és a hulladékkezelés terén);
- munkahelyeket teremt;
- emellett többszörös előnnyel jár a kiskereskedelmi és a vendéglátóipari vállalkozások számára azáltal, hogy előmozdítja a vásárlói hűség kialakulását, a fogyasztók elköteleződését, és általánosságban pozitívabb fogyasztói élményt nyújt.
Sajnos az európai országok nagy részében nem használják újra a borospalackokat, ezért kulcsfontosságú az újrahasználati rendszerek bevezetésére irányuló kezdeményezések kidolgozása – így született meg a Katalóniában megvalósított reWINE is, amely több mint 21 756 tonna hulladék keletkezését akadályozta meg, és több mint 300 munkahely létrejöttéhez járult hozzá.
Miközben másutt a bevezetésükért dolgoznak, Magyarországon folyamatosan tűnnek el a boltok polcairól a betétdíjas üvegek: a Humusz Szövetség 2021 nyarán adott ki állásfoglalást több civil szervezettel együttműködve az italcsomagolások hatékony betétdíjas rendszerének bevezetéséért. Nem kell hozzá feltalálni a spanyolviaszt: évtizedeken keresztül elérhetők voltak a lakosok számára a visszaváltható palackokban forgalmazott üdítők és alkoholos italok.
