Eddig sem végezték a földben a turbinák, ezután még kevésbé fogják
Európában, a kiöregedő 20-25 évnél idősebb szárazföldi szélfarmokról 3-5 éven belül több mint 14 ezer öreg turbinalapátot szerelnek le. Szerencsére a szélenergia-ipar újrahasznosítási rátája már jelenleg is megközelíti a 90 százalékot, és a szereplők évek óta dolgoznak a további technológiai megoldásokon.
Mint a Napi.hu cikke rámutatott, az „elássák a szélturbinalapátokat” típusú hírek időről időre bejárják a világot, és bár az eredetileg egy félrevezető Bloomberg-riporton alapuló információt már többször cáfolták, a cáfolatok nem mentek át a köztudatba.
Valójában az üvegszálas, különböző műgyantás anyagokból épített lapátok kifejezetten jó segédanyagnak bizonyulnak a cementgyártásban, a műanyagiparban, de a vegyipari bontással különböző alapanyagok is visszanyerhetők belőlük, sőt: a köztéri hasznosításukra is születtek már ígéretes megoldások.
Ráadásul a dán Vestas 2020 januárjában bejelentette, hogy már dolgoznak a hulladék nélküli turbinák kifejlesztésén, melyre az évtized végére teljes egészében átállítják a termelésüket is.
További ígéretes hír a megújuló energiaforrás hulladéklábnyomát illetően, hogy márciusban Franciaországban kiadták az első olyan tanúsítványt, amely 100 százalékban újrahasznosított lapátok gyártását teszi lehetővé.
A Siemens Gamesa be is jelentette, hogy elkezdi gyártani és telepíteni az első újrahasznosítható lapátokat. Az Egyesült Királyságban termelő hulli gyárában készülő RecycleBlade-eket idén nyáron kezdik felszerelni: az Északi-tengeren, az RWE Kaskasi szélerőműparkjába telepítik azokat.
