Túlélőkészlet: a klímaváltozás lehetséges forgatókönyve
Az éghajlatváltozás „túlélésének” esélyeit országonként latolgató listát böngészve Európa nagy része egészen megnyugtató képet mutat, mi viszont nem nagyon örülhetünk. Két évvel ezelőtt a Notre Dame-i Egyetem megjelentetett egy indexet, amely feltárja, hogy nagy valószínűséggel mely országokat érintenek a leginkább az éghajlatváltozás következményei.
A Notre Dame Global Adaptation Initiative (ND-GAIN) nem először teszi közzé előrejelzéseit. Nemrégiben publikált anyaguk ismét méltán került az érdeklődés középpontjába, lévén a mostani következtetések nem kevésbé relevánsak, mint a két évvel ezelőttiek.
Az átfogó tanulmány az egyes országok sebezhetőségét, valamint alkalmazkodásra való hajlandóságát és esélyét indexeli.
Ennek része az adott ország infrastruktúrájának, élelmiszer-ellátásának, technológiai képességeinek állapota is. Az Eco Experts által közzétett térképek önmagukért beszélnek.

Íme az öt első és az öt utolsó ország, amelyeket a legkevésbé, illetve a leginkább veszélyeztet a klímaváltozás.
A legkevésbé érintett országok
- Dánia
- Új-Zéland
- Norvégia
- Szingapúr
- Egyesült Királyság
A legveszélyeztettebbek
- Közép-afrikai Köztársaság
- Csád
- Eritrea
- Burundi
- Szudán
Magyarország a listán a 38. helyen áll, a teljes lista itt tekinthető meg. Érdekességként említhetjük, hogy az Egyesült Államok a 11. helyen áll, Ausztrália pedig a 13., Kína a 48., India pedig a 119. Afrika nagy része is a lista végén szerepel.
Az éghajlatváltozás egyik legigazságtalanabb része az, hogy azok az országok, amelyek a legnagyobb szennyezők, gyakran azok közé tartoznak, amelyeket a legkevésbé érinti a klímaváltozás. Ennek megoldására született a párizsi egyezmény, amely az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklésével, a globális felmelegedéshez történő alkalmazkodással, valamint annak pénzügyi következményeivel foglalkozik 2020-tól. A megállapodásban minden ország maga határozza meg saját hozzájárulást annak érdekében, hogy enyhítse a globális felmelegedést.
A klímaváltozás következményei ugyanis minden országot érinteni fognak.
Például Amerikát is érinti majd az évszázad második felében a klímaváltozással összefüggő menekültválság, a példátlan természeti katasztrófák sora és a gazdasági recesszió, de Afrikához, Indiához, a Közel-Kelethez és Dél-Amerikához képest ez csupán elenyészőnek tűnik.
