A fiatalok támogatása és az éghajlatváltozás elleni fellépés az EP pénzügyi prioritásai között
A fiatalok és a klímavédelem ügye is jól járna az unió következő hosszú távú költségvetéséről szóló állásfoglalás elfogadásával.
A képviselők több forrást kérnek a fiatalokat, a kutatást, a növekedést, a munkahelyteremtést és az éghajlatváltozás elleni fellépést támogató programokra.
Emellett megfelelő forrásokra van szükség az új kihívások kezelésére, köztük a migrációs és védelmi kiadásokra.
A parlament által kiemelt prioritások közül a klímavédelem és az oktatás érdekeit szolgálják (a teljesség igénye nélkül) a következő javaslatok:
- az éghajlatváltozás kezelésére szánt összeget legalább az MFF ( a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó hosszú távú költségvetés) összegének 25 százalékában állapítsák meg, amelyet a lehető leghamarabb, de 2027-ig mindenképp emeljenek 30 százalékra.
- a Horizon Europe kutatási programra szánt összeget emeljék 2018-as árakon számított 120 milliárd euróra;
- növeljék a közlekedési infrastruktúrára és a kis- és középvállalkozásokra szánt összeget;
- őrizzék meg a mezőgazdaságra és kohézióra szánt összegek korábbi szintjét;
- szánjanak kétszer annyit a fiatalok munkanélküliségének kezelésére, háromszor annyit az Erasmus+ programra.

A Jan Olbrycht lengyel néppárti, Isabelle Thomas francia szocialista, Gérard Deprez belga liberális és Janusz Lewandowski lengyel néppárti jelentéstevő által jegyzett, a 2021 és 2027 közötti MFF-re vonatkozó, a parlamenti álláspontot tartalmazó időközi jelentést 429 szavazattal, 207 ellenszavazat és 40 tartózkodás mellett fogadták el.
A parlament kiemelte, hogy egységes és készen áll a következő, a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó hosszú távú költségvetésről (MFF) szóló tárgyalások elkezdésére a tagállami szakminisztereket tömörítő Tanáccsal. A képviselők egyben sajnálatukat fejezték ki, hogy a tagállamok még nem jutottak előre közös álláspontjuk kialakításában.
Az Index cikke részletesen tárgyalja az időközi jelentésben foglalt további prioritásokat, illetve a költségvetés bevételi oldalának szabályozására tett javaslatokat is.