Közvetlen EU-pénzt kérnek a klímaharcra 15 európai nagyváros vezetői
„Európa lakosságának kétharmada él választott vezetők által irányított városokban, és valójában itt dől el, hogy megnyerhető-e a klímaharc” – hangsúlyozta 15 európai nagyvárosnak, köztük Budapestnek az első embere abban a közösen aláírt levélben, amelyet az Európai Bizottság elnökének és az Európai Tanács elnökének címeztek, és lényegében minél több közvetlenül a városoknak elosztott EU-forrást kértek azért, hogy besegítsenek a 2050-es klímacél teljesítésébe.
A visegrádi országok fővárosainak vezetői emellett a kelet-közép-európai demokráciák válságára hivatkozva az EU alapértékeinek védelme érdekében is kérik a közvetlen brüsszeli támogatások lehetőségét – erről ebben a cikkünkben már olvashatott.
A levél apropója, hogy szerdán délelőtt volt az Európai Parlamentben az a plenáris vita, amely a február 20-i rendkívüli EU-csúcsot előzte meg, amelyet azért hívtak össze, hogy a 2021–2027-es uniós költségvetésről meghozzák a tagállami vezetők a döntést.
A költségvetési viták lényegéről a Portfolión olvashat bővebben.
Mi a realitásuk a jelentős közvetlen forrásoknak a nagyvárosokban?
Bár a 2014–2020-as uniós költségvetésben is vannak minimális keretösszegű programok közvetlenül városok számára, de ezek markáns kibővítésére még a bizottság által 2018-ban közzétett javaslat sem vállalkozott, és a finn elnökség javaslata sem karolta ezt fel érdemben. Ehhez a kiinduló állapothoz képest mindenképpen
figyelemre méltó, hogy a visegrádi országok tavaly téli összefogását mostanra 15 város összefogásává ki tudták bővíteni, és ezekben nagy súlyú városok (Berlin, Frankfurt, Strasbourg, Bécs) is benne vannak.
Ugyanakkor ezzel együtt is kérdéses, hogy a 2021–2027-es keretköltségvetésről szóló tagállami egyeztetések ennyire előrehaladott állapotában tudnak-e még érdemi forrásokat közvetlenül kiharcolni nagyvárosok az EU-költségvetésből.
Erre leginkább úgy van esély, hogy a költségvetési forráselosztás végrehajtására a bizottságnak van jogköre, így ha ennyi nagyváros kéri azt, ami a Bizottságnak is szívügye (2050-es klímacél, Európai Zöld Megállapodás segítségével), akkor majd a forráselosztási szabályoknál lehet arra esély, hogy végül is a nagyvárosok is kaphassanak klímavédelmi jellegű forrásokat közvetlenül, a tagállami kormányok ráhatása nélkül.
A közös kérelmet aláíró 15 város és vezetői:
- Matúš Vallo, Pozsony
- Karácsony Gergely, Budapest
- Zdeněk Hřib, Prága
- Rafał Trzaskowski, Varsó
- Michael Müller, Berlin
- Michael Ludwig, Bécs
- Johan Remkes, Hága (ügyvezető főpolgármester)
- Kostas Bakoyannis, Athén
- Oļegs Burovs, Riga
- Remigijus Šimašius, Vilnius
- Mihhail Kõlvart, Tallin
- Peter Feldmann, Frankfurt
- Jaroslav Polaček, Kassa
- Giuseppe Sala, Milánó
- Nawel Rafik-Elmrini, Strasbourg (főpolgármester-helyettes)
A levél tartalmáról és további kapcsolódó témákról a Portfolio cikkében olvashat.