Az ausztrál bozóttüzekből elképesztő mennyiségű szén-dioxid jutott a légkörbe
Még 2019 őszén csaptak fel először a lángok először Ausztráliában a rendkívüli szárazság miatt, a bozóttüzek terjedését hónapokon át nem sikerült megfékezni. Ez idő alatt óriási területek váltak a tűzvész martalékává, és a számítások szerint egymilliárd állat pusztulhatott el. Most egy újabb, aggasztó adalékkal gazdagodott a katasztrófa következményeinek listája.
Az iparral, az energiával, a tudománnyal és az erőforrásokkal foglalkozó ausztrál kormányzati szerv jelentése szerint a tűzvész során 830 millió tonna szén-dioxid került a levegőbe, mely 47 százalékkal több, mint az az 561 millió tonna, melyet Ausztrália a 2019 márciusa előtti 12 hónapban kibocsátott – írja az MTI nyomán a Hvg.hu.
A 2019 szeptembere és 2020 februárja között tomboló tüzek mintegy 50 százalékkal nagyobb területet égettek fel, mint bármely korábbi évben 1850-ig visszamenőleg.
A hat hónap alatt kibocsátott szén-dioxid mennyisége öt országot – a legnagyobb szennyezőket – kivéve minden nemzeténél nagyobb.
Az említett öt ország, a világ fő szennyezői: Kína, az Egyesült Államok, India, Oroszország és Japán.
A jelentés szerint mintegy 3,14 millió hektárnyi leégett terület nemzeti parkokhoz tartozik, további 3,6 millió pedig fakitermelésre alkalmas őserdőkön és más természetvédelmi területeken belül található. Ugyanakkor kiemeli a tanulmány, hogy az erdők várhatóan teljesen fel fognak épülni, a folyamatot szakértők fogják felügyelni.
