Apokaliptikus összeomlás-elméletekre nem, következetes cselekvésre azonban annál inkább szükség van
Ha minden uniós tagország be akarja tartani a vállalását, akkor az eddiginél sokkal nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük a zöld gazdasági fellendülés irányába – hangsúlyozza Jean Jouzel klímakutató, aki kétszáz közismert előadóművésszel és elismert tudóssal együtt nyílt levélben sürgette a fenntartható fordulatot, illetve azt, hogy „Ne térjünk vissza a normalitáshoz”.
A „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” elvének egyik élharcosával, a földtudományok Nobelének tekintett Vetlesen-díjjal kitüntetett klímakutatóval a HVG hasábjain Szentgyörgyi Rita készített interjút.
Jean Jouzel az európai klímavédelmi finanszírozási paktum egyik fő kezdeményezőjeként hangsúlyozta, Európában még mindig nincs elég forrás a szükséges klímavédelmi intézkedésekre, ráadásul ezekkel kapcsolatban még mindig túl kevés konkrétum fogalmazódik meg. A tudós elmondása szerint azt is alapvető problémának tartja, hogy nincs egységes európai energiapiac. Meggyőződése, hogy
„európai energiaunió nélkül hosszú távon nem lehet a klímakatasztrófa elkerülését célzó átfogó intézkedéseket megvalósítani”.
Jean Jouzel véleménye szerint a párizsi klímaegyezményben foglalt célok teljesítése egyelőre nem tűnik megvalósíthatónak, sőt: a jelenlegi kibocsátási rátákkal már 2030-ig „3 Celsius-fokos globális felmelegedés tűnik reálisnak”.
A 2008-as válság kapcsán bebizonyosodott, hogy az átmeneti kibocsátáscsökkenést tudatos megelőző lépések nélkül gyors emelkedés követi. Jouzel ugyanakkor biztatónak nevezte, hogy az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnökeként megtapasztalhatta: a tudományos közösség számos, előremutató kezdeményezést ki tudott kényszeríteni.
A klímakutató munkája során országjáró felvilágosító kampányokat is tart a biodiverzitás védelméről, a tudatos fogyasztásról.
Vallja, hogy a kis lépések adódnak össze nagy egésszé.
Egyéni szinten szerinte a mentalitásunk megváltoztatásával tehetünk a fenntartható fejlődésért, különösen két fő területen: a közlekedésben és a háztartásban. Például azzal, hogy visszafogjuk az energiafogyasztást és tartózkodunk az üvegházhatású gázokat kibocsátó üzemanyagoktól.
