A jószándék kevés lesz: a ma ígéreteit csak a jövő technológiája válthatja valóra
Amennyiben pedig nem sikerül gyorsítani a kibocsátáscsökkentést lehetővé tevő új megoldások kutatását és fejlesztését, úgy a klímasemlegesség sem lesz elérhető 2050-re – figyelmeztet a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új jelentése (Clear Energy Innovation).
Bár a jelenleg alkalmazott technológiák ma még jelentősen képesek hozzájárulni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, de a nettó nulla emissziós szint eléréséhez már egyértelműen elégtelenek, még erősebb politikai támogatás esetén is – ismerteti az IEA helyzetértékelését a Portfolio.
Az ügynökség megítélése szerint
a nagy horderejű kormányzati ígéretek és a ma rendelkezésre álló tisztaenergia-technológiák fejlettségi állapota között erős ellentmondás van.
Számos, ma már elérhető megoldás esetében további munkára van szükség a költségek csökkentése és a telepítések felgyorsítása érdekében. Ugyanakkor a hajózás, repülés vagy az olyan nehézipari szektorok, mint az acél-, a cement- és vegyipar dekarbonizálása nagyrészt olyan új technológiák fejlődésétől, fejlesztésétől függ, melyek még nincsenek használatban.

Fotó: shutterstock.com
A klímasemlegesség elérését lehetővé tevő kulcstechnológiák többségét már ma is ismerjük, messze nem mindegyikük van azonban kész, „bevethető” fejlettségi állapotban.
A már ma is érettnek tekinthető technológiákkal mindössze a teljes emissziócsökkentés mintegy 25 százalékát lehetne elvégezni.
A következő, klímavédelem szempontjából kulcsfontosságú évtizedek energetikai innovációjának üteme elsősorban a kormányok által napjainkban folytatott politika eredménye lesz. Ha nem sikerül felgyorsítani a folyamatot, az később nagy eséllyel nagyobb erőfeszítéseket követel majd a kormányoktól.