A francia nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a klímatörvényt
A több mint 110 órányi vitasorozat után az alsóház 332 szavazattal 77 ellenében és 145 tartózkodás mellett fogadta el a javaslatot, amelyet a szenátus júniusban vitat meg. „A környezetvédelmi küzdelem soha nem ér véget, de ez a törvény fordulópontot jelent” – fogalmazott a szavazást követően az ökológiai átmenetért felelős miniszter.
Csaknem három héten át tartó szenvedélyes viták után a francia nemzetgyűlés kedden első olvasatban jóváhagyta az Emmanuel Macron államfő által kezdeményezett klímavédelmi törvénytervezetet, amelyet elsősorban a baloldali pártok és a Zöldek bíráltak a szerintük túl szerény célok miatt.
A törvénytervezet az úgynevezett polgári klímakonvenció elnevezésű kezdeményezés javaslatai alapján készült. Ezek között szerepel
- azon belföldi légi járatok megszüntetése, amelyekre a szuperexpresszek (TGV) kevesebb mint két és fél órás úttal alternatívát jelentenek;
- az elektromos kerékpárok vásárlásához járó bónusz bevezetése;
- a nem megfelelően szigetelt ingatlanok kiadásának 2028-tól kezdődő tilalma is.
A Greenpeace és a Climate Action Network (CAN) környezetvédelmi szervezetek szerint „néhány előrelépés” ellenére a törvénytervezet csak látszólagos megoldásokkal szolgál. A nemzetgyűlésben a törvénytervezetet a baloldali pártok bírálták, a jobboldali képviselők többsége pedig a büntető jellegű intézkedéseket és az adóztatásokat felróva tartózkodott a szavazáskor.
A francia kormány célja az volt, hogy megtalálja az egyensúlyt a környezetvédelmi ambíciók és társadalmi elfogadottságuk között. Az úgynevezett polgári klímakonvenció elnevezésű kezdeményezést ugyanis Emmanuel Macron a kormányellenes sárgamellényes mozgalom által felvetett problémák orvoslására hozta létre.