Magyar létesítményekből is jócskán kerül a légkörbe metán
Magyarországon nyolc, a gázinfrastruktúrához kapcsolódó helyszínről bizonyosodott be, hogy jelentősen hozzájárul a szén-dioxidnál erőteljesebb hatású üvegházgáz koncentrációjának növekedéséhez.
A Clean Air Task Force (CATF) a legkorszerűbb infravörös kamerával méri fel az európai olaj- és gázipari létesítményekből távozó metánt. A szervezet munkatársai eddig hét ország több mint 120 helyszínét keresték fel, a telepek többségénél veszélyes, láthatatlan metánkibocsátást dokumentáltak.
Az infravörös-technológiával az Egyesült Államokban korábban is elemezték a kibocsátást. A szervezet most a CutMethaneEU-kampány keretében elsőként Németországban, Olaszországban és Magyarországon készült felvételeket tett közzé.
„Mindannyiunkat megdöbbentette, hogy a metánkibocsátás mennyire elterjedt Európa-szerte”
– nyilatkozta James Turitto kampánymenedzser. Mint mondta, kérdés, hogy a cégek és a döntéshozók eddig miért nem mérték fel hasonló módszerrel az emissziót.
A CATF célja, hogy az elkövetkező hónapokban további helyszíneket is felkeressen, és még több bizonyítékot tegyen közzé.
A metán a szén-dioxid mellett a klímaváltozás egyik fő mozgatórugója. Jonathan Banks, a CATF szuperszennyezőkkel foglalkozó szakembere szerint megfelelő intézkedésekkel 2025-re 70 százalékkal csökkenthetnénk az európai metánemissziót. Az Európai Bizottság 2020 októberében adta ki metánstratégiáját. A végleges verzió 2021 utolsó negyedévében jelenhet meg.
