Lassan az a kérdés, hol nincsenek jelen az egészségkárosító „örökvegyületek”
Az eddigi kutatások alapján úgy tudtuk, hogy a nagy stabilitásukról és a természetben, illetve az élő szervezetekben is tapasztalható felhalmozódásukról hirhedt PFA-k elsősorban a víz és az élelmiszerek közvetítésével kerülnek az emberi testbe. Egy friss vizsgálat szerint azonban a beltéri helyiségek levegőjében is kimutathatók.
Az Environmental Science & Technology Letters folyóiratban megjelent tanulmány a Rhoda Island-i Egyetemen készült. A kutatók a mennyezetre rögzített mintavevő lemezek segítségével vizsgálták meg iskolai és óvodai termek, irodák, egyetemi laboratóriumok, raktárak és PFA-val kezelt szőnyegeket árusító üzletek levegőjét.
A gyakran örökvegyületként aposztrofált, elsősorban textíliák felületkezelésére használt anyagok gyakorlatilag valamennyi helyiségben jelen voltak.
A kutatók szerint az óvodában ez elsősorban a viszonylag régi szőnyegeknek volt köszönhető. Vizsgálataik alapján a víz és az élelmiszerek mellett a beltéri levegő, illetve a por is meghatározó forrása lehet a szervezetünkbe kerülő PFA-vegyületeknek – húzta alá a tanulmány egyik vezető szerzője, Rainer Lohmann.

Ahogy arról az amerikai kozmetikumok érintettségét igazoló vizsgálatról írva is rámutattunk, a PFA-kat számos egyészségügyi kockázattal, köztük daganatos megbetegedésekkel és meddőséggel is összefüggésbe hozták már. A problémás vegyületek szabályozása az Európai Unióban is napirenden van.
A friss tanulmány egyik társszerzője, Tom Bruton aláhúzta: „ameddig ezek az anyagok termékek előállítására használhatók, PFA-kat fogunk enni, inni és lélegezni”.