Még nem dőlt el, hogy korai vagy halasztott cselekvéssel éri el hazánk a klímasemlegességet
A Portfolió Sustainable World 2021 konferenciáján Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a zöldátmenet gazdaságilag is megtérülő stratégia, és fontos, hogy társadalmi támogatottsággal valósuljon meg.
Magyarország 2050-re nettó klímasemleges ország szeretne lenni, ami azt jelenti, hogy nem bocsát ki több szén-dioxidot, mint amennyit az erdői el tudnak nyelni – hangsúlyozta Steiner Attila.
Az államtitkár beszámolt arról, hogy a kormány nemrégiben elfogadta a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiát, amelyben különböző lehetőségeket vizsgálnak arra vonatkozóan, hogyan lehet a törvényben is rögzített klímasemlegességet 2050-re elérni.
A Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia egyebek közt vizsgálja a korai cselekvés, illetve a halasztott cselekvés lehetőségét – mondta, hozzátéve, hogy a célszámot mindkét esetben el lehet érni.

Fotó: MTI/Soós Lajos
Példaként említette, hogy a korai cselekvés esetében nagyobb beruházást kellene végrehajtani hamarabb bevezetésre kerülő, és emiatt drágább technológiák mentén, viszont tíz év alatt jelentős költségmegtakarítást lehetne vele elérni.
A zöldátmenet finanszírozásával kapcsolatban Steiner Attila elmondta: Magyarország eddig már három zöldkötvényt bocsátott ki jelentős túljegyzés mellett, a zöldállamkötvény-programot szeretnék folytatni, és az így befolyt bevételeket zöldprojektekre fordítani. Ezenkívül egyéb pénzpiaci forrásokat is szeretnének bevonni, továbbá hazai költségvetésből és uniós forrásokból is jelentős összegeket terveznek erre a célra felhasználni.