A városi levegő folyamatos monitorozása adhat lendületet a klímavédelmi erőfeszítéseknek
A glasgow-i klímakonferencia idején egy 25 eszközből álló hálózat követi nyomon légkörben mérhető üvegházhatású gázok és a szálló por mennyiségét. A megoldás kidolgozói bíznak benne, hogy a tanácskozáson részt vevő városvezetők felismerik a technológiában rejlő sokrétű lehetőségeket.
A városok klímavédelmi jelentőségével foglalkozó kísérőrendezvény (The Cities are the Key to the Climate Solution Summit) keretében bemutatásra kerülő technológia különlegessége, hogy jelen idejű információkkal láthatja el a városokat, amelyek egészségügyi és klímavédelmi megfontolásokból is egyre inkább rá vannak szorítva a levegő minőségének javítását elősegítő intézkedések meglépésére.
Az üvegházhatású gázok szintjével kapcsolatban közölt hagyományos adatok a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztása alapján, évekre visszamenően kerülnek meghatározásra.
A Globális környezeti mérés és monitorozás kezdeményezés (GEMM) ugyanakkor szenzorok és fordított modellezési eljárások segítségével azonnali információt és visszacsatolási lehetőséget tud adni a kibocsátást befolyásoló optimális intézkedések meghozatalához, illetve azok hatásainak értékeléséhez.
Az amerikai egyetemek együttműködésében megvalósuló projekt a Berkeley Egyetem professzora, Ron Cohen által kidolgozott, a hagyományos mérőállomások töredékéből előállítható szenzorokat használja, amelyek az elmúlt években Kaliforniában már sikerrel vizsgáztak. Fontos szerepet játszottak ugyanis a járványhoz kapcsolódó lezárások, közelebbről a közlekedés csökkenésének légkörre gyakorolt hatásainak feltérképezésében.