A jövő városait megálmodó mérnökök újrafogalmaznák az erdőket
Az Urban Sequoia-koncepció megálmodói a városokat lakható erdőkként képzelték el, amelyekben az épületek kivonják a légkörből a szén-dioxidot.
Az Egyesült Nemzetek 2021. évi klímaváltozási konferenciája (COP26) alatt bejelentett Urban Sequoia-projekt mögött a Skidmore, Owings & Merrill (SOM) áll, céljuk pedig nem a kibocsátásmentes építőipari megoldások fejlesztése, hanem egyenesen a negatív emisszió – méghozzá nem is csak egy épület, hanem teljes szomszédságok, városrészek, sőt idővel akár városok léptékében.
A prototípusnak szánt épület, egy felhőkarcoló építését állításuk szerint már ma is elkezdhetnék, amely önmagában évi 1000 tonna szén-dioxidot lenne képes megkötni (ez 48 500 fának felel meg).
A háttérben álló szakemberek több tudományterületről érkeztek, így az alkalmazott technológiák is széles spektrumot fednek le, természetközeli megoldásoktól kezdve egészen a különleges, a bevett építőanyagoknál kisebb szénlábnyommal bíró anyagokig.
Ennek köszönhetően az építkezés a hagyományos megoldásokra jellemző emisszió mindössze 5 százalékából megvalósítható, az épületbe integrált biológiai anyagok, mint például az algák segítségével pedig a prototípus 60 év alatt ennek a mennyiségnek a négyszeresét vonná ki a légkörből.
A megkötött szén és a folyamatban keletkező egyéb szerves anyagok aztán több iparban is felhasználásra kerülhetnének, ami egy szénmegkötésre szolgáló körkörös gazdaság kialakítását tenné lehetővé.