Több ezer kutató sürgeti egy klímabarát tudományos élet megteremtését
A járványhoz kapcsolódó utazási korlátozások bebizonyították, hogy a tudományos konferenciák a virtuális térben is eredményesen megtarthatók, amivel több ezer résztvevő repülőútját lehet megspórolni. A tapasztalat hatására a kutatók körében mozgalom indult a megfontolt utazás népszerűsítésére.
Nemzetközi kutatók egy csoportja a Radboud Egyetemen dolgozó Teun Bousema vezetésével tanulmányt jelentetett meg a The Lancet című folyóiratban, amelyben rámutattak a tudósok utazásaihoz kapcsolódó, jelentős szén-dioxid-kibocsátásra. A publikáció mellett egy petíciót is elindítottak – ismertette az EurekAlert.
A kutatói munkában jelenleg megszokott működés mellett a tudomány képviselőinek repüléséhez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás meghaladja Írország vagy éppen Uganda kibocsátását.
A „Megfontolt utazás kezdeményezést” aláírók a tudományos élet valamennyi színterén a kibocsátás csökkentését sürgetik, cselekvésre buzdítva az egyedi tudósoktól az egyetemekig, a konferenciák szervezőitől a kutatásokat finanszírozó intézményekig valamennyi résztvevőt.
Teun Bousema és társai szerint a kutatóutakat gyakran közintézmények finanszírozzák – ezeknek a szervezeteknek jelentős szerepük lenne a tudomány fenntartható működésének és megfontolt utazási gyakorlatának ösztönzésében.
A probléma érzékeltetésére a kezdeményezők megalkották dr. Geoffrey Mosquitót, a bátor felfedezőt és etnológust, aki egész életében fáradhatatlanul vizsgálja a tudomány embereinek sajátos viselkedését.