Kuvait tétlenül várja a klímakatasztrófát
A világ egyik legmelegebb országa gyorsan közelít ahhoz a ponthoz, hogy lakhatatlanná váljon.
2016-ban a hőmérők Kuvaitban 54 Celsius-fokot mértek, amely 76 éve a legmagasabb hőmérséklet volt a világon. Tavaly júniusban az országban 50 Celsius-fokot mértek, hetekkel a nyári csúcshőmérséklet szokásos időpontja előtt – írja a Bloomberg nyomán a Portfolio.
A Környezetvédelmi Hatóság becslése szerint
Kuvait egyes részei 2071 és 2100 között 4,5 fokkal melegedhetnek fel az eddigi történelmi átlaghőmérséklethez képest, ami az ország nagy területeit tenné élhetetlenné.
Az ország a vadvilág számára már most majdnem lakhatatlan. Nem ritka látvány, hogy döglött madarak vannak a háztetőkön – a brutális nyári melegben nem találnak sem árnyékot, sem vizet.
Kuvait jelentős olajexportőr ország, a 4,5 milliós ország rendelkezik a világ harmadik legnagyobb, 700 milliárd dollárt kezelő szuverén alapjával – vagyis az anyagi erőforrások nem hiányoznának a hatékony klímavédelemhez.

2030-ra Kuvait mégis mindössze az energiatermelésének 15 százalékát tervezi megújuló energiából előállítani – jelenleg 1 százaléknál tartanak –, ám eddig ezért is keveset tettek. Jelenleg olajerőművekkel termelnek áramot, miközben az ország a világelsők közé tartozik az egy főre jutó energiafelhasználásban.
A párizsi egyezmény szerint 2030-ig a kibocsátás 45 szálakos csökkentésére lenne szükség ahhoz, hogy a Föld ne melegedjen többet 1,5 Celsius-foknál. Kuvait 2035-ig mindössze 7,4 százalékos üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentést irányozott elő.