A globális GDP három százalékából elkerülhető lenne a klímakatasztrófa
Hiba lenne a tagadásból a végletes kétségbeesésbe esni, hiszen a klímaváltozás legrosszabb következményei még viszonylag kis áldozatok árán kezelhetőek lennének – érvel figyelemfelhívó írásában Yuval Noah Harari, izraeli történész-filozófus.
„Ahogy súlyosbodik a klímaválság, túl sokan váltanak a tagadásról egyenesen a kétségbeesésre – idézi Harari sorait a Privátbankár.hu.
A történész szerint nagyon veszélyes, ha cselekvés helyett bénultan várjuk a közelgő, elkerülhetetlen végzetet – és nincs is okunk a kétségbeesésre:
„Az emberiség hatalmas erőforrások felett rendelkezik, és ezek okos felhasználásával még elkerülhető az ökológiai kataklizma.”
Harari állításait a menedzsere, alkotó- és élettársa, Ytzik Yahav által alapított think tank, a Sapienship becslésére alapozza. A témába vágó jelentések és tanulmányok adatai alapján ők arra jutottak, hogy a klímaválság kezeléséhez 2547 milliárd dollárra lenne szükség. Ez abszolút értékben nyilván rengeteg pénz, ugyanakkor a 2020-as, közel 85 billió dollárra rúgó globális GDP mindössze 3 százaléka.
Harariék szerint ha 2050-ig éves szinten ennyit, tehát a globális GDP 3 százalékát áldozná az emberiség a gazdaság teljes karbonsemlegességének elérésére, akkor addigra meg is valósulna ez a most inkább csak a szép szavak és távoli, megfoghatatlan ígéretek szintjén létező cél.
A különböző szervezetek és szakértők becslései mutatnak némi szórást, az azonban közös bennük, hogy mindegyik egy számjegyű, és azon belül sem a 10 százalékhoz közeli GDP-arányos értéket jelöl meg.
Mivel a világon már most is nagyjából a GDP 1 százalékát erre a célra költik, akkor – ha elfogadjuk a 3 százalékos becslést – a mostani ráfordításokon felül csupán további 2 százalékra, tehát 1698 milliárd dollár megfelelő irányú befektetésére lenne szükség éves szinten ahhoz, hogy a globális felmelegedést a szakértők szerint a teljes katasztrófát jelentő 1,5 °C alatt tarthassuk.