A vártnál több metánt bocsát ki London
A brit főváros feletti légkör vizsgálata alapján az erőteljes üvegházgáz elsődleges forrása a korábbi feltételezésekkel ellentétben nem a szeméttelepeken felhalmozott hulladék bomlása, hanem a gázlétesítmények szivárgása.
A metán a szén-dioxidnál erőteljesebb melegítő hatással bír, ugyanakkor rövidebb ideig tartózkodik a légkörben. A növekvő metánkoncentráció világszerte aggodalmakat okoz, a szivárgás forrásainak felderítése ugyanakkor hatékonyan segíthetné elő a globális felmelegedés mérséklését.
Az Imperial College dél-kensingtoni kampuszán elhelyezett mérőberendezés adatai alapján a városban található földgáz-infrastruktúra apró szivárgásai összeadódva a korábban becsültnél jelentősebb kibocsátást eredményeznek.
A metánkibocsátás becslése gyakran statisztikai eszközökkel, „alulról felfelé” történik: egy konkrét érték, például a szarvasmarhák átlagos metánkibocsátása és az állatállomány mérete alapján kalkulálják például a szarvasmarha-tenyésztés kibocsátását.
Az Atmospheric Chemistry and Physics (Légkörkémia és -fizika) című szaklapban megjelent tanulmány ugyanakkor „felülről lefelé” közelít a kérdéshez. A műszerekkel a levegőből kimutatható metán mennyisége, illetve a gáz mérhető tulajdonságai alapján meghatározható eredete segítségével ad támpontokat ahhoz, hogy az Egyesült Királyság a glasgow-i konferencián tett vállalásaival összhangban visszaszoríthassa metánkibocsátását.
„A korábbi becslések a London körüli szeméttelepeket tekintették a metán fő forrásának, te kutatásunk alapján a fölgázszivárgás az elsődleges felelős. A megelőzés most oda összpontosulhat, ahol a legnagyobb hatást érhetjük el, az elöregedett fémvezetékek új, műanyag csövekre cserélésére” – mutatott rá a tanulmány egyik szerzője, Eric Saboya.
