IPCC: a klímaváltozás hatásai a vártnál gyorsabbak és pusztítóbbak
A klímaváltozás ma látható hatásai gyorsabbak, rombolóbbak és elterjedtebbek, mint ahogy azt 20 éve gondoltuk – állapította meg legfrissebb jelentésében az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Testülete (IPCC).
A hétfőn Genfben nyilvánosságra hozott jelentés kiemeli, hogy a világ népességének közel fele már most is küzd az egyre veszélyesebbé váló éghajlati hatásokkal, ezért a szerzők drasztikus és nagyszabású fellépésre szólítják fel a tagországokat.
A Föld egyharmadát-felét meg kell védeni és meg kell őrizni a jövő élelmiszer- és édesvízellátásának biztosítása érdekében. Tervet kell készíteni, hogy a part menti városokban élők biztonságban legyenek a viharoktól és a tengerek emelkedésétől – hangsúlyozták a jelentés szerzői.
„Az alkalmazkodás életeket ment” – mondta António Guterres, az ENSZ főtitkára a jelentés közzétételekor:
„amint az éghajlatváltozás hatásai súlyosbodnak – és ez be fog következni –, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást szolgáló beruházások növelése a legfontosabb a túléléshez, a késlekedés halált jelent”.
„Az ellenőrizetlen szén-dioxid-szennyezés a világ legkiszolgáltatottabbjait kényszeríti a pusztuláshoz vezető útra” – mutatott rá Guterres hétfői videóbeszédében.
Miközben a kormányoknak drasztikusan csökkenteniük kellene károsanyag-kibocsátásukat, hogy meggátolják a globális felmelegedés elszabadulását, egyúttal azon is kell dolgozniuk, hogy csökkentsék a felmelegedés miatti szenvedést.
1,5 alatt kell maradnunk
A jelentés, amelyet három hónappal a skóciai Glasgow-ban tartott klímacsúcs után publikáltak, kiemeli, hogy a 1,5 Celsius-fokos küszöbérték átlépése már visszafordíthatatlan károkat okozna a világnak.
A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokhoz közeli értékre való korlátozása nem feltétlenül akadályozza meg a természetet, a társadalmakat vagy a gazdaságokat érő veszteségeket, de jelentősen csökkenteni fogja azokat.
Miután a bolygó már 1,1 Celsius-fokkal melegebb lett az iparosodás előtti értékekhez képest, várhatóan két évtizeden belül eléri az 1,5 Celsius-fokos küszöbértéket.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a megoldásoknak figyelembe kell venniük a társadalmi igazságosságot, és tekintettel kell lenniük az őslakosokra, a kisebbségekre és a szegényekre is. A szociális jólét biztosítása vagy a környezetet is védő munkahelyek létrehozása sokat lendíthet a kiszolgáltatott közösségek helyzetén – mutatott rá Christopher Trisos, a Fokvárosi Egyetem klímakockázati kutatója.
„Rövid és egyre kevesebb időnk van arra, hogy biztosítsuk a bolygó élhető jövőjét” – hangsúlyozta Hans-Otto Pörtner, a jelentést készítő IPCC munkacsoportjának társelnöke.
