Ürge-Vorsatz Diána: az éghajlatváltozás emberek milliárdjainak jólétét veszélyezteti
Az IPCC friss jelentése ismét egyértelművé teszi, hogy a klímavédelemmel kapcsolatos tétlenség hatalmas tömegek jólétét, egészségét és megélhetését veszélyezteti. Akár már 2040 körül elérhetjük az 1,5 °C-os hőmérséklet-emelkedést – ennek lehetséges következményeiről Ürge-Vorsatz Diána beszélt a Másfélfok sajtóklubjában.
Van még mozgásterünk a klímaváltozás megfékezéséhez, de az idő múlásával ez egyre szűkül. Így vélekednek azok a tudósok, akik kutatásaikkal hozzájárultak az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) hétfőn közzétett jelentéséhez.
Ürge-Vorsatz Diána a Szeretlekmagyarorszag.hu szerint rámutatott: ma a Föld lakosságának több mint 55%-a, mintegy 4,3 milliárd ember városi környezetben él, és évente 5 millióra tehető azoknak a száma, akik közülük már most a klímaváltozás miatt halnak meg – ez pedig csak súlyosbodni fog.
A globális felmelegedés hatása Európában jellemzően az egyre gyakoribb hőhullámokban, Amerikában a pusztító erejű viharokban, Afrikában pedig a hosszan tartó szárazságban mutatkozik meg.
Ürge-Vorsatz Diána az „izzó parázs” (burning embers) diagramon keresztül mutatta be a klímaváltozás forgatókönyveit. A jelenlegi ismereteink alapján valószínűnek látszik, hogy már 2040 körül elérjük az 1,5 C-os hőmérséklet-emelkedést. Kérdés, hogy itt meg tudjuk-e állítani a folyamatot.
A Föld biológiai sokfélesége ugyanakkor már 1,5 fokos felmelegedés mellett is súlyosan sérülhet, a tengeri koralloktól a magas hegyek élővilágáig.
Európának ekkor négy fő kockázati tényezővel kell szembenéznie: a gyilkos hőhullámokkal, a mezőgazdaság súlyos visszaesésével, a vízhiánnyal és az áradásokkal.
1,5–3 °C-os felmelegedés között két-háromszorosára nőhet a halálozás. Dél-Európában – és a klímaváltozással Magyarország is egyre inkább e régióhoz tartozik majd – 30-40-nel nő majd a 35 °C fok feletti napok száma, ehhez pedig az emberi szervezet csak nagyon nehezen tud majd alkalmazkodni.
A kutató arra is figyelmeztetett: a jelenleg alkalmazott adaptációs módszerek nem elegendőek, vagy egyenesen elhibázottak. Ennek tipikus példája a légkondicionálás. Ezek a berendezések energiaigényesek, káros kibocsátást generálnak, ezáltal – miközben lehűtik a lakásokat, belső tereket – felforrósítják a városokat.
