Mumbai a dél-ázsiai városok közt elsőként célul tűzte ki a karbonsemlegességet
A térség vállalati óriásainak, tőzsdéinek és az Indiai Központi Banknak is otthont adó metropolisz március 13-án bejelentett klímavédelmi célja két évtizeddel elébe megy India ambícióinak: már 2050-ben el szeretnék érni a nettó klímasemlegességet.
Nem adatott meg nekünk a várakozás luxusa – hangsúlyozta a döntés kapcsán Mahárástra állam környezetvédelmi minisztere. Az állam 19 millió lakosú fővárosa a dél-ázsiai városok között elsőként mutatott be klímatervet, amelynek értelmében radikálisan átalakítanák az energiatermelést, a vízellátástást, de jelentős intézkedésekre készülnek a hulladékkezelés és a közlekedés terén is.
Mumbai emissziója 2019-ben 23,42 millió tonna szén-dioxid volt – innen szeretnék három évtized alatt elérni a nettó nulla kibocsátást.
Az üvegházhatású gáz elsődleges forrása esetükben az energiatermelés, amely a szennyezés 72 százalékáért felelős – ezt követi a közlekedés és a hulladék.
A város klímavédelmi tervei hat fő területre összpontosítanak: az épületek fejlesztése mellett elektromossá alakítanák a közösségi közlekedést, javítanák a gyalogos közlekedés körülményeit, a csatornázást és a vízelvezetést, növelnék a zöld területek arányát, és a tetők nagyobb részét vonnák be a napenergia-termelésbe.
Az intézkedések finanszírozását egyebek között zöldkötvények kibocsátásából tervezik, de olyan gazdasági szereplők, mint a szénerőműveket üzemeltető TATA is ígéretet tettek az ügy előre lendítésére, saját klímacéljaik teljesítésével.
Szakértők reményei szerint Mumbai sikere elősegítheti egész India elköteleződését a klímavédelem és az alkalmazkodás iránt, amire nagy szükség lenne: a klímaváltozás a hatalmas országnak hatékony beavatkozás híján akár 35 billió amerikai dollárt is elérő kárt okozhat.
