A háborúk borzalmai a környezeten is nyomot hagynak
Az emberi élet védelménél, az erőszak megfékezésénél semmi sem lehet fontosabb, amikor háborúkról beszélünk, ugyanakkor a katonai, hadászati összecsapások nemcsak a gazdaságra és a társadalomra, de a kultúrára és a környezetre is hatalmas terhet helyeznek – mutatott rá a Klímapolitikai Intézet oldalán dr. Kovács Erik éghajlatkutató.
A szakember kiemelte: a fegyveres konfliktusok megakasztják a fenntarthatósági célok megvalósítását, nemcsak az érintett országokban, hanem azok közvetlen és közvetett környezetében is. Nem beszélve arról, hogy a helyreállítás környezeti költségei is jelentősek lehetnek.
A háborúk környezeti hatásait vizsgálva rámutatott: ezek már jóval a konfliktus kirobbanása előtt jelentkeznek.
A katonai infrastruktúra kiépítése és fenntartása hatalmas mennyiségű erőforrást igényel a humán erőforrástól a környezeti erőforrásokig.
Utóbbiak bányászata, finomítása, előállítása során nagy mennyiségű szén-dioxid, metán és dinitrogén-oxid kerül a légkörbe, melyek közvetetten a globális felmelegedés és a klímaváltozás szélsőségeit fokozva hatnak ránk. Emellett a katonai szárazföldi, vízi és légi (ma már űr is) eszközök, épületek és infrastruktúra mind-mind energiát igényelnek, többségében ma is fosszilis forrásból.
A kutató alapos elemzésében a fegyveres konfliktusok környezeti következményeit vizsgálva egyebek mellett rámutat, hogy:
- a katonai kiképzések, háborúk talaj-, lég-, víz-, vegyi és zajszennyezést okoznak a fegyverek, járművek használata miatt;
- a lőszerhulladékok nagy része ökológiailag veszélyes kategóriába tartozik, mivel olyan anyagokat tartalmaznak, mint például az ólom, a higany és a nagyon mérgező dinitrobenzol;
- a járműmozgások, a robbanószerek, a kiömlő üzemanyag az érzékeny tájakat és a biodiverzitást károsítják;
- a háborúk nagy mennyiségű üzemanyagot igényelnek, ami jelentős károsanyag-kibocsátáshoz vezet. Az üvegházhatású gázokon túl egyéb halogénezett elemek is a légkörbe kerülnek;
- súlyos környezetszennyezést okozhat, ha ipari létesítményeket szándékosan megtámadnak, megrongálnak vagy megzavarnak.
