A globális felelőtlenség árát az elzárt közösségek is megfizetik
A mexikói Chihuahuában élő mennonita közösség gyökerei egy évszázaddal ezelőttre nyúlnak vissza, életmódjukat azonban veszélybe sodorta a klímaváltozás – derül ki a Reuters képriportjából.
A frízföldi reformátor, Menno Simons által a 16. században alapított protestáns anabaptista felekezethez tartozó mennoniták Poroszországból a 18. században II. Katalin cárnő Oroszországába menekültek, de mivel elutasították a katonai szolgálatot és az egyházi hierarchiát, innen is tovább kellett állniuk.
Sokan Észak-Amerikába mentek. A mexikói Chihuahuában élő mennonita közösség gyökerei egy évszázaddal ezelőttre nyúlnak vissza, amikor a külvilágtól elszigetelt otthont és ideális termőföldet keresve ide telepedett át jó pár család Kanadából.
Életmódjuk egyszerű, gyakorlatilag nem használnak sem áramot, sem internetet. Kukorica-, chilipaprika-, gyapot- és hagymatermesztésből élnek – azaz éltek.
Hiába változtatták gazdag termőfölddé évtizedeken át tartó munkával a tájat, az éghajlatváltozás miatt egyre súlyosabbá váló aszály és a kútfúráshoz szükséges gázolaj árának megugrása most az egész életmódjukat veszélybe sodorta.
Jose Luiz Gonsalez képriportját, amely betekintést ad a mennoniták világába, a Szabad Európa oldalán magyar feliratokkal tekinthetjük meg.
