Bécsben tanulhatnak a zöldülni vágyó városok
A bécsi Smart City Summit célja, hogy inspiráljon, és összekösse azokat, akik Európa-szerte a saját városuk zöldítésén és élhetőbbé tételén dolgoznak.
Doris Österreicher, a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetemének (BOKU) kutatója Galavits Patrik Forbeson megjelent beszámolója szerint a rendezvényen arról beszélt, miképp kell újragondolnunk a városokban az építkezéseket – és hogy milyen lehetőségeket kell meglátnunk a zöldítési célok eléréséért.
„Sok nemzetközi szervezet és egyezmény is előtérbe helyezi a klímavédelemben a városokat”, ami nem véletlen – mutatott rá Österreicher: a károsanyag-kibocsátások 40 százaléka ugyanis a városok bővüléséhez és az ottani építkezésekhez köthető. A városi népesség növekedésével a helyzet nem lesz könnyebb:
a városoknak gyorsan kell reagálniuk, különben – sok esetben eleve meglévő, csak még súlyosabb – lakhatási válsággal néznek szembe.
A BOKU kutatója szerint három fő feladatuk van a városoknak: a hatékonyságuk,
a rugalmasságuk és az állapotromlás terén kell előrelépniük.
Österreicher szerint a sűrűn lakott városoké jövő: a nagyobb kiterjedés több utazást, ezzel együtt több üvegházhatású gáz légkörbe jutását eredményezi. A zsúfoltság elkerülésére a kutató szerint a betontól és az acéltól kellene visszahódítanunk a területeket.
A meglévő lakóépületeket is újra lehet tervezni, bontás helyett felújítani, de egyes épületek helyett rendszerben érdemes gondolkodni – mutatott rá a kutató, aki szerint fel kell tenni a kérdést: mit adhatnak a környező épületek az enyémnek? „Lehet, hogy valamilyen közös fűtési megoldásban is gondolkozhatunk. Esetleg az én társasházam előnyösebb elhelyezkedése miatt a napelemek több energiát tudnak rajta termelni. A másik meg egy zöldfal telepítéséhez van jobb helyen”.
