Szép jövő jósoltak a villanyautóknak
A Deloitte jóslata szerint a világszerte eladott új autók egyharmada az évtized végére tisztán elektromos hajtású lesz. Becslésük szerint 2030-ra évente 31,3 millió darab körül alakulhat a villanyautók értékesítése – ez 10 millióval több, mint amit tavaly januárban vártak.
A globális autópiac 2024-ig várhatóan nem éri el a járványt megelőző szintet, az elektromos járművek értékesítése 2020-ban elérheti a 2,5 millió darabot. 29 százalékos összetett éves növekedési rátával számolva 2025-re 11,2 millióra, majd 2030-ra 31,1 millióra növekedhet az elektromos autók eladása. Ekkor
az újautó-eladások 81 százaléka tisztán elektromos lehet.
A Deloitte a 2019. évi és a legfrissebb előrejelzése közötti különbséget az elektromos járművek iránti kereslet növekedését okozó különböző tényezőknek tulajdonítja, köztük annak, hogy az elektromos autók egyre megfizethetőbbé válnak.

„Az árprémium, ami sok elektromos járműhöz kapcsolódik, elriasztott néhány korai követőt, ám mivel az elektromos autók árai közelítenek a benzinesekéhez és a dízelesekéhez, a leendő vásárlók köre növekedni fog. Az új elektromos járművek szélesebb választéka és a használtak növekvő piaca azt jelenti, hogy az elektromos járművek elérhetőbbé válnak sokak számára” – magyarázta Jamie Hamilton, a Deloitte elektromos autókkal foglalkozó részlegének vezetője.
A villanyautók terjedését ösztönző tényezők közé tartoznak még a különféle kormányzati támogatások, a szigorúbb kibocsátási előírások, illetve a különféle modellek szélesedő választéka is.
A Deloitte felméréséből egyébként az is kiderült, hogy a brit járművezetők fele venné fontolóra, hogy következő járművének egy elektromosat válasszon, ám 33 százalékuk továbbra is aggódik a még csak kiépülőben lévő töltési infrastruktúra miatt. Bízunk benne, hogy az elektromos töltőpontok terjedése ezt a problémát is megoldja.