Az ólmozott benzin hagyatéka: még mindig ott az erősen mérgező fém a levegőben
Az Egyesült Királyságban az 1930-as évektől 1999-ig adtak ólmot az üzemanyaghoz. A súlyosan mérgező nehézfém lerakódott a különböző városi felületekre és a talajba. A szél, a közlekedés és az építkezési munkálatok azonban rendszeresen felkavarják, így újra meg újra visszakerül a levegőbe.
Az Imperial College London kutatói szerint a 20 éve betiltott ólmozott benzinből származó ólom még mindig kimutatható a brit főváros levegőjében. A kutatók úgy vélik, az ólmozott üzemanyagok öröksége ráül a világ legtöbb városára – számolt be róla a 444.hu az MTI közleménye és a The Guardian témát körüljáró cikke alapján.
A mérgező anyag a gyermekekre különösen veszélyes, az agyi fejlődésre és a tanulási képességre van nagyon káros hatással. AZ UNICEF 2020-as jelentése szerint a világon minden harmadik gyermeknek olyan magas ólomszint mérhető a vérében, amely már hosszú távú egészségügyi következményekkel jár.
A londoni levegő ólomszintje az 1980-as években mért csúcsokhoz képest rengeteget csökkent. Ma 2 százalék, ami még mindig a százszorosa a természetes háttérszintnek.
Fontos, hogy az ólomnak való kitettség esetében nincs biztonságos mennyiség.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (Proceedings of the National Academy of Sciences, PNAS) megjelent friss tanulmányban a brit kutatók vegyi és izotópos összehasonlító vizsgálatokkal megállapították, hogy a londoni levegőben ma megtalálható ólom 32-43 százaléka származik az ólmozott üzemanyagokból. Az egykori tartós szennyezés hatása tehát hosszú évtizedekig kimutatható.
A betiltott üzemanyagból származó ólom Sanghaj és São Paulo levegőjében is kimutatható. New Orleansban kikísérletezték, hogy ha az ólommal szennyezett talajt tiszta földdel borítják, a gyermekek kevesebb veszélyes anyagot lélegeznek be, és csökken a vérük ólomszintje.
Amerikai kutatások arra jutottak, hogy az emberek ólomszintje a levegő ólomszennyezettségének mértékével mutat összefüggést, így valószínű, hogy a legfőbb problémát a levegőbe visszakerülő ólom, illetve a légszennyezettség jelenti – húzza alá a The Guardian.