Fiatal újítók fenntartható innovációi versenyeztek Újbudán
Digitális rovarcsapda, vízhálózati repedéseket feltérképező robot – idén is változatos ötletekkel lepték meg az egyetemisták Újbuda Hallgatói Startup Pályázatának zsűrijét. A márciusban kihirdetett legjobb négy csapat egy-egy millió forint támogatással és egy évig tartó mentorálással vághat bele vállalkozásába.
Újbuda hetedik éve meghirdetett startuppályázatán a budapesti felsőoktatási intézmények 35 év alatti hallgatói indulhattak egyénileg vagy maximum ötfős csoportokban; az elbírálásnál előnyt jelentett, ha a vállalkozás a XI. kerületben jön létre, vagy itt fog működni.
Idén 24 csapat jelentkezett, egyesek már a gyakorlatban bevetett fejlesztéseket is bemutattak.
A pályázatok leginkább mérnöki, informatikai fejlesztésekre épültek, a legnépszerűbb terület a környezetvédelem, az újrahasznosítás és az egészségügy volt.
Az első négy helyen az Entremo, a Hydrobot, a Refilamer, illetve a Smapp Lab végzett, elnyerve az 1-1 millió forint támogatást és az egy éven át tartó szakmai mentorálást.
- A Hydrobot egy olyan kis méretű robot, amely végigjárja a vízhálózatot alkotó csőrendszert, videofelvételeket készít, adatokat gyűjt, majd azok elemzése után képes megállapítani a csőhálózatban felfedezett hibák helyét, ami nagymértékben hozzájárulhat a vízhálózat veszteségeinek csökkentéséhez.
- A Refilamer-projekt csapata a 3D-nyomtatáshoz használt filament alapanyag környezetbarát és takarékos előállítására dolgozott ki újszerű megoldást. A refilamert PET-palackokból állítják elő, amellyel kb. az eddigiek tizedére csökkentik a 3D-nyomtatáshoz szükséges alapanyag költségét.
- A Smapp Lab – digitális rovarcsapda-hálózat abban segíti a gazdákat, hogy megfelelő időben, megfelelő típusú és mennyiségű szert vessenek be a kártevők ellen, így is csökkentve a felesleges vegyszerhasználatot.
