A vadállatok is megszenvedik az afrikai háborúkat
Az elefántok, orrszarvúk, vízilovak és egyéb nagy testű állatok populációi is súlyosan megszenvedik a háborúkat Afrikában, derült ki egy tanulmányból, amely szerint a konfliktusok gyakorisága és nem a súlyossága van a legnagyobb hatással a vadállományokra. A Nature című folyóiratban közölt tanulmány készítői azt vizsgálták, hogy az Afrikában évtizedek óta zajló konfliktusok milyen hatással vannak a nagy testű állatok populációira.
A kontinens védett területeinek több mint 70 százaléka esett bele valamelyik háborús övezetbe az 1946 óta eltelt időszakban, vannak köztük, amelyek többször is, írja az MTI.
A kutatók a kontinens területének egészét vizsgálták az elmúlt 65 évre visszamenőleg, és tíz olyan tényezőt – köztük a háborút, a szárazságot, az adott faj egyedeinek méretét, a védett területeket és a népsűrűséget – vettek számításba, amelyek befolyásolhatják az állatok populációit.

Az eredmények szerint a háborúk gyakorisága van a legnagyobb hatással a populációkra, és meglepő módon az összecsapások emberáldozatok számával mért súlyossága nem nagy jelentőségű. „Már egy nagyon kis konfliktus is, ha nagyjából 20 évente fordul elő, elegendő a populációk zsugorodásához” – mondta a tanulmányt vezető Josh Daskin, a Yale Egyetem ökológusa.
A szakember szerint azokon a területeken, ahol a leggyakrabban dúlnak konfliktusok, 35 százalékkal csökken az emlősök populációinak mérete minden háborús évben.
Rob Pringle, a Princetoni Egyetem munkatársa szerint noha az állatok egy részével a kereszttűz vagy az aknák végeznek, a háború elsősorban a társadalmai és gazdasági viszonyokat változtatja meg, amit az állatok is megsínylenek.
A háborús övezetekben vagy azok közvetlen közelében élő emberek szegényebbek és éhesebbek. Ezért többet vadásznak védett állatokra, hogy megegyék őket, vagy szert tegyenek az értékes testrészeikre.
Az index.hu írása kitér a konfliktusban érintett populációk veszteségeinek arányait, illetve a regenerálódásukhoz szükséges időt vizsgáló kutatások eredményeire is.
Az afrikai élővilágot illetően jó hírekről is be tudtunk számolni, az eddigi egyik legnagyobb importőr, Kína, 2017. december 31-gyel betiltotta az elefántcsont kereskedelmét.