Újra bagolyszámlálásra buzdít a Magyar Madártani Egyesület
Legutóbb januárban a telelő erdei fülesbaglyok felmérése kapcsán kérte a lakosság segítségét az MME, az akció akkor rendkívül sikeres volt. A pozitív tapasztalatok alapján folyatni szeretnék a közös munkát: két, lakott területen is gyakran fészkelő bagolyfaj – az erdei fülesbagoly, illetve májustól a füleskuvik – egyedszámának feltérképezésében segíthetjük a szakembereket.
Első pillantásra lehetetlen küldetésnek tűnhet éjszakai életmódot folytató, számunkra láthatatlanul mozgó madarak amúgy is rejtett költőhelyének megkeresése, nappal ugyanis a bagolypár többnyire a növényzet sűrűjében rejtőzködik. Szerencsére a fészkelő baglyok felmérése egyike a létező legegyszerűbb madármegfigyelési, adatgyűjtési módszereknek – ehhez ugyanis a madarakat nem is kell látni!

A felmérés lényege, hogy az esti szürkület óráitól alkalmanként hallgatózzunk néhány percet az erkélyről, az emeleti ablakból, a tornácról, a kertből, az utcán vagy a parkban sétálva
– és ezt áprilistól júniusig hetente egy-két alkalommal megismételjük. Eközben a hím és a tojó erdei fülesbagoly gyakran egymásnak válaszolgató jelzőhangját, a körbe-körbe repkedő hím szárnnyal tapsolását, később pedig a fiókák jellegzetes, mással össze nem téveszthető hangját keressük.
Ha észleltük e hangok valamelyikét, az egyesület által biztosított elektronikus űrlap gyors és egyszerű, akár okostelefonon is elvégezhető kitöltésével tudunk hozzájárulni a faj országos elterjedési térképének pontosításához.
Az erdei fülesbagoly megfigyelésével és életmódjával kapcsolatos további információkért és trükkökért érdemes ellátogatni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapjára.