Kettős szorításban a tengeri teknősök
A tengeri teknősök azon fajok közé tartoznak, amelyeket a klímaváltozás és a tengerek elszennyeződése egyaránt súlyosan érint. Egy új amerikai kutatás eredményei ráadásul azt sejtetik, a kedvezőtlen környezeti feltételek még fokozhatják is egymás hatását.
A Floridai Egyetemen végzett kutatás során az álcserepesteknősök fészkelőhelyeit vizsgálták: a Golf-áramlat mentén található, egykor kristálytiszta strandok homokjában mindenütt jelen volt a milliméteresnél kisebb darabokra töredezett műanyag, az úgynevezett mikroplasztik.
A Marine Pollution Bulletin című szakfolyóiratban megjelent tanulmány társszerzője, Mariana Fuentes kiemelte: az emberi népesség és a felhasznált források növekedésével párhuzamosan a tengerbe jutó hulladék mennyisége is nőtt, ugyanakkor a part menti területeket sokkal súlyosabban érinti a szennyezés.

Ami a kutatókat igazán aggasztja, az a tény, hogy a teknősök fészkelőhelyeiként szolgáló dűnékben rendre nagyobb koncentrációban fordult elő a mikroplasztik.
Veszélyben az érzékeny inkubátorok?
Az aggodalomra az ad okot, hogy a műanyag viszonylag kis hőmérséklet-emelkedés esetén is nagy mennyiségű hőt képes megkötni.
_running_to_sea_-_03.jpg)
Márpedig a hüllők esetében, így az álcserepesteknősnél is, a tojásokat körülvevő hőmérséklet határozza meg a leendő utód nemét.
Az elmúlt években számos kutatás figyelmeztetett a globális felmelegedés kockázataira a hüllők nemi arányainak megváltozásával kapcsolatban.
Annak megállapítására, hogy a műanyag jelenléte milyen koncentráció esetében válthat ki kedvezőtlen hatásokat a fészkek működésében, a kutatók tovább folytatják a vizsgálatokat.
_2.jpg)