Soha ne etessük a vízimadarakat!
A jó szándékú emberek sokszor nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése felesleges, különösen nyáron, amikor korlátlanul találnak maguknak táplálékot. Éppen ezért ennek – bármennyire nem szeretnénk is ezt hallani – semmi köze a madarak segítéséhez, sőt: tömegesen sodorja veszélybe, betegíti meg és ítéli akár pusztulásra az állatokat! – figyelmeztet a Magyar Madártani Egyesület.
A madár- és természetvédelmi hatóságok és szervezetek világszerte küzdenek a vízimadarak etetése ellen, ami az egyik legrosszabb dolog, amit jó szándék címén vadon élő állatokkal tehetünk.
A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus etetőket látogató énekesmadarakétól. Ezért etetésük nem hasznos, sőt: öngerjesztő problémaspirált hoz létre – figyelmeztet a Magyar Madártani Egyesület.

Jó szándékú félreértés
Az etetés többnyire nyáron kezdődik, amikor az emberek keresik a hűsítő víz közelségét, így a madár-ember találkozások száma is nagyobb. A folyamatosan etetés következtében a madarak viselkedése megváltozik, ősszel nem vonulnak el.
Így az emberek tovább etetik a sok „szegény, éhes”, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat.
Ezt a viselkedést ráadásul a járókelőket hamis információkkal megtévesztő kacsaetető automatákat kihelyező vállalkozások is erősítik (holott az ezekben felkínált táplálék ugyanolyan felesleges, értéktelen és viselkedéstorzító hatású, mint az összes többi).

ne etessük őket, mert...
- Az egyoldalúan, főleg kenyérrel etetett madarak megbetegedhetnek, a fiókák visszafordíthatatlan csont- és tollnövekedési rendellenességet szenvedhetnek el.
- A bedobált élelemért tülekedő, a falatokért harcoló madarak között jelentősen nő a fajon belüli és a fajok között egyébként még ritkább agresszió. Ez kisebb-nagyobb sérüléseket is okoz.
- A vízimadarak az etetés hatására egészen kis területű, a madarakat természetes úton táplálékkal ellátni képtelen, fészeképítésre, költésre és fiókanevelésre teljesen alkalmatlan vízfoltokra, parki tavacskákra, medencékbe, szökőkutakba is képes odacsalogatni.
- Az érintett mesterséges és természetes tavakban, folyókban a túlzsúfoltság miatt megnő a szervesanyag-terhelés, a víz minősége romlik.
- A nyáron etetett madarak télen sem kelnek útra.

Meg kellene értenünk, hogy a vadon élő állatoknak nem a „szeretetünkre”, hanem értő, a saját szabályaik szerint élni hagyó, szemlélődő tiszteletünkre van szükségük.
Az MME munkatársai hangsúlyozzák: tisztában vannak a madarakat etetők jó szándékával, segíteni akarásával. Éppen ezért bíznak abban, hogy az új információk birtokában és a madarak érdekében egyre többen hagynak fel ezzel a káros gyakorlattal.
Az mme.hu oldalon további érdekes információkat olvashatunk a Magyarországon élő vízimadarak szokásairól, és hasznos tippeket is találhatunk a valóban madárbarát szokások kialakításához.