Gondok vannak a Balatonnal
Az állandó vízszint miatt pusztulnak a nádasok a Balatonon, a vándorkagyló-invázió pedig számos őshonos fajt kipusztított – tudta meg az InfoRádió Takács Pétertől, a Balatoni Limnológiai Intézet főmunkatársától.
Hajlamosak elfelejteni az emberek, hogy a Balaton egy bonyolult élő rendszer, nem egy medence – mondta Takács Péter, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének főmunkatársa.
Erre a rendszerre komoly hatással vannak azok az élőlények, amelyek nem őshonosak a területen, mégis robbanásszerűen szét tudnak terjedni.
„Ilyen például a vándorkagyló, amely a 30-as években megjelent és pillanatok alatt kolonizálta a tavat, szétterjedt a teljes területen, és számos őshonos fajt kiszorított a területről. Összeomolhat egy élő rendszer, ha túl sok inváziós faj van jelen” – magyarázta a főmunkatárs.
.jpg)
A kutatóközpontban komoly energiát fordítottak arra is, hogy megfejtsék a nádpusztulás okát. Kiderült, hogy a vízszint állandóvá válása okozza a bajokat, mert a nád nem szereti a folyamatos elárasztást. A történeti adatok elemzésével arra jutottak, hogy az állandó vízszint nádpusztulást indít el.
Borítókép: Pixabay.com