A fatüzelés károsabb lehet a környezetre, mint a szén
Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) újból arra figyelmeztetett, téves besorolás nyomán minősítik az uniós intézmények és a tagállamok megújuló energiahordozónak az erdőkből származó biomasszát.
A tévedés azon az érvelésen alapul, hogy a fa és más erdei biomassza elégetése nyomán felszabaduló szén-dioxid eltűnik a légkörből, ahogy a fejlődő növényzet felhasználja.
Ez hosszú távon igaz, de a döntéshozók valószínűleg nem tudják, hogy e folyamat ténylegesen mennyi idő alatt zajlik le: legjobb esetben is évtizedek kellenek hozzá, de akár évszázadokig is eltarthat, hogy a növényzet felhasználja a most kibocsátott szén-dioxidot.

Az erdei biomassza megújuló energiának minősítése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az EU teljesíteni tudja megújulóenergia-céljait.
A számítások viszont azt mutatják, hogy egy egység villamos energia előállítása erdei biomasszából több szén-dioxid-kibocsátással jár, mint ha az erőműben szenet égettünk volna.
Továbbá ha ehhez most kivágjuk a fákat – amelyek jelentős szén-dioxid-felhasználók, és a jövőben is azok lennének –, akkor a fa elégetésével járó kibocsátáshoz az a szén-dioxid-mennyiség is hozzájárul, amit a fának már nem lesz módjában felhasználni. Vagyis a kitermeléssel az erdőnk széntároló kapacitását is feláldoztuk.
Borítókép: Pixabay.com