Az MTA már dolgozik a hatékony poloskacsapdán
Tömegével húzódnak be a házakba, lakásokba a vándorpoloskák és a márványospoloskák. Ajánlatos minél előbb elpusztítani a bejutó egyedeket, mert az áttelelő példányokból lesz a következő évi populáció. Természetes ellenségeiket egyelőre nem ismerjük, jó hír viszont, hogy az MTA kutatói már dolgoznak egy hatékony poloskacsapda kifejlesztésén.
A két, tömegével megjelenő faj, a zöldes színezetű vándorpoloska (Nezara viridula) és a barnás mintázatú márványospoloska (Halyomorpha halys) csupán néhány éve jelent meg az országban, és egyedeik roppant mértékben elszaporodtak.

Fotó: MTI/Rosta Tibor
A két poloskafaj elterjedése jelentős károkozással jár. Mind a vándorpoloska, mind a márványospoloska növényevő kártevő, az emberre nem jelentenek veszélyt, azonban valósággal ellepik a mezőgazdasági területeket, a házak körüli kiskerteket, de még a balkonon tartott növényeket is.
A közvetlen kár is igen komoly, mert poloskajárás után fogyaszthatatlanná válnak a zöldségek, gyümölcsök, de a szakember szerint egyáltalán nem lebecsülendő a közvetett károkozás sem, hiszen a nagy egyedszámban megjelenő rovarok mindenkit zavarnak, aki csak találkozik velük.
Mivel lehet védekezni ellenük?
A szakember tájékoztatása szerint jelenleg csak kémiai eszközöket, vagyis rovarirtó szereket tudunk alkalmazni. „Mindenképp fontos mielőbb elpusztítani a lakásba bejutó poloskákat, mert a védett helyeken áttelelő egyedek lesznek az alapítói a következő évi populációknak” – mondja Kontschán Jenő tudományos főmunkatárs, az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének igazgatója.
Rossz hír, hogy a két poloskafaj magyarországi természetes ellenségei jelenleg még nem ismertek. Az MTA kutatóközpontjában ezért párhuzamosan több védekezési lehetőség kidolgozása zajlik.
Egyrészt a poloskák külső és belső parazitáit próbálják feltárni. Abban bíznak, hogy az élősködők segíthetnek a populációk egyedszámának csökkentésében. Emellett azt is vizsgálják, milyen növényeket kedvelnek. Ennek az információnak a birtokában értékes növényeink közé olyan, számunkra kevésbé értékes növényeket ültethetünk, amelyekre át tudjuk csábítani a poloskákat.

A kutatók egy környezetbarát gyérítési módszer kidolgozásával is foglalkoznak. Pontosan azt a jelenséget igyekeznek kihasználni, amellyel az utóbbi hetekben rengetegen szembesültek: ezek a fajok együtt, nagy számban vonulnak el telelni.
A kutatók modellezik a jellegzetes telelőhelyeket, mégpedig azért, hogy egy könnyen és egyszerűen megsemmisíthető csapdát fejleszthessenek ki.
„A csapdákkal sajnos nem fogjuk tudni teljesen kiirtani ezeket a kártevő rovarokat, de az egyedszámukat remélhetőleg jelentősen visszaszoríthatjuk majd” – tette hozzá az MTA ATK Növényvédelmi Intézet igazgatója.