A nagy testű növényevőkkel együtt magunkat is megmenthetnénk
Ha az elefántok, orrszarvúk és óriásteknősök újra birtokba vehetik egykori élőhelyüket, nagyon fontos szolgálatot tehetnek a biológiai sokféleség megőrzésében, ráadásul jelenlétük a klímaváltozás hatásait is mérsékelhetné.
Miközben a füves pusztákon világszerte egyeduralkodóvá váltak a metán-kibocsátásukért sokszor kárhoztatott szarvasmarhák, a sokkal klímabarátabb emésztőrendszerrel rendelkező elefántok, orrszarvúk és tapírok folyamatosan szorulnak vissza a művelés alá vont területek növekedése és az orvvadászat miatt.

Egy, a Királyi Természettudományos Társaság gondozásában októberben megjelent tanulmánykötet a klímaváltozással összefüggésben vizsgálta a nagy testű növényevők visszatelepítésének lehetséges előnyeit – számolt be a carbonbrief.org.
A vizsgált növényevő emlősök egyedszámának növekedése nem csak azért lenne előnyös, mert emésztésük a kérődző szarvasmarhákénál sokkal kevesebb metánt juttat a légkörbe. Joris Cromsigt, a Svéd Mezőgazdasági Egyetem kutatója úgy véli,
az elefántok, orrszarvúk és tevék jelenléte az erdők szénmegkötő képességén is javítana, mivel ezek az állatok végzik el a nagy méretű gyümölcsfák magjainak szállítását.
.jpg)
A nagy testű növényevők visszaszorulásával a legmagasabb és leglombosabb fák aránya is csökkent, ezt példázta az Indiai-óceán szigeteinek esete is. Az óriásteknősök visszaszorulásával a vizes élőhelyek elmocsarasodtak, a magok terjesztését elvégző hüllők visszatelepítését követően azonban újra terjedőben vannak az ébenfák is.
Egyes számítások szerint a tapírok, valamint az ázsiai és afrikai elefántok eltűnésével a trópusi erdőkben megkötött szén mennyisége akár 2-12%-kal is csökkenhetne.
A nagy testű növényevő emlősök ráadásul az erdőtüzek – a klímaváltozással együtt járó forróság és aszály miatt egyre gyakoribb erdőtüzek! – következményeinek súlyosságát is képesek csökkenteni. Ezt részben a tüzeket tápláló elpusztult növénytakaró, illetve a magas fű lelegelésével érik el.

A kutatást vezető Joris Cromsigt ezért úgy véli, a párizsi klímaegyezmény céljaira elkülönített forrásokból nemcsak az erdősítést, hanem a nagy testű növényevők visszatelepítését is támogatni kéne, hiszen jelenlétük közvetve a természet és az emberiség érdekeit is szolgálná.