Megfőzi a csendes-óceáni lazacokat a klímaváltozás (videóval)
A Csendes-óceán északnyugati részén lévő Tulalip indiánrezervátum Seattle mellett helyezkedik el, innen érkeztek az aggasztó hírek. A terület szívében van a Tulalip-öböl, ahová a vadon élő lazacok minden tavasszal és ősszel visszatérnek.
Ahogy Cary Williams, a központ dolgozója elmondta: a túlhalászás mellett ma már a klímaváltozás is fenyegeti a helyi lazacokat.
A Pacific Northwest területén hőmérsékleti rekordok dőlnek meg épp, és a magasabb vízhőmérséklet egyszerűen megöli a felnőtt lazacokat, mielőtt azok szaporodni kezdenének.
A csendes-óceáni lazac fiatalon édesvízi patakokban és folyókban él, majd torkolatokba költöznek, és felnőttkorukban érik el az óceánt. A kifejlett példányok íváskor visszatérnek azokba a patakokba, ahol születtek, ám a hőmérséklet változásai útközben megtizedelik őket.

„A legrosszabb ami történhetett, az egyre melegebb nyarak – mondta Trevor Jenison, egy helyi lazacfarm dolgozója. – A lazac nem szereti meleg vizet. Hideg vízben élő halak, és ahogy a víz felmelegszik, egyszerűen rosszul lesznek.”
A Washington Halászati és Állattani Tanszék nem követi a halak számát, de arról ők is tudnak, hogy sokan közülük elpusztulnak ívás előtt. Azt mondják, az is probléma, hogy az enyhe telek miatt kevesebb a hó, így a vízszint is alacsonyabb. Alacsonyabb vízszintekkel és magasabb vízhőmérséklettel sokkal nehezebbé válik számukra, hogy megtalálják a biztonságos helyeket a túlélésre, amíg készen állnak az ívásra. Az éghajlatváltozás miatt az őszi és a téli hónapokban sokkal több az eső, ami sokszor elmossa az ívási helyeket.
A szakemberek a probléma felismerése után most a víz hűtését igyekeznek megoldani, amit az áramlási sebesség növelésével próbálnak elérni.