Aminek örülhettünk 2019-ben
Bár a tömeges kihalási hullám árnyékában nehéz sikerről beszélni, a természet megóvásáért folytatott küzdelem értelmét és jelentőségét néhány biztató példa ebben az évben is igazolta.
A 20. század hajnalán mindössze pár száz egyedet számláló hosszúszárnyú bálna populációja a szigorú szabályozásnak hála egy 2019-es felmérés szerint újra elérte a 25 ezres egyedszámot.

Megkezdődött a Duna-delta helyreállítása. A vizes élőhely visszanyeri természetes állapotát, széttöredezettsége megszűnik, a bölények betelepítése pedig segít a táj karbantartásában.

Folytatódott a Kína, Kenya és Botswana között megindult együttműködés, amelynek az a célja, hogy tájékoztató és szemléletformáló programokkal segítse az illegális állatkereskedelem felszámolását.
A hegyi gorillák száma, a kihalásukkal kapcsolatos baljós jövendölések és a folyamatos fenyegetettség ellenére, növekedést mutat. Egy 2019-es felmérés szerint 1000 egyed él a Virunga-hegység területén.

Az Ocean Cleanup projekt keretében megkezdődött az óceáni élővilágot megnyomorító műanyagszennyezés felszámolása.
A veszélyeztetett fajok Vörös Listáján szereplő 10 faj besorolása javult a természetvédelmi erőfeszítéseknek hála. Ugyanakkor 73 faj helyzete a megóvásuk érdekében végzett munka ellenére romlott, és a 112 432 listán szereplő faj közül több mint 30 ezer továbbra is a kihalás szélén áll – tehát az új évre is bőven maradt teendő.
