A legbájosabb sivataglakók is megsínylik a felmelegedést
Az elmúlt évtizedekben a legmagasabb napi hőmérséklet értékei a Kalahári-sivatagban is emelkedtek. Az új körülmények között a könnyen kiszáradó rókamanguszta-kölykök a csoportok közös gondoskodása ellenére sem gyarapodnak megfelelően, és gyakrabban is pusztulnak el – derül ki egy új kutatás eredményeiből.
„Az, hogy a felmelegedés hatására világszerte számos faj testmérete csökken, világszerte egyre több bizonyíték támasztja alá – mondta el a természetvédelemmel foglalkozó Mongabay magazinnak Tanja Van de Ven, a tanulmány vezető kutatója.
A szurikátáknak hagyományosan nincs könnyű életük: folyamatosan készenlétben állnak a fenyegető ragadozók, kígyók és skorpiók támadásai miatt. Azonban a földi klíma megváltozásával egy sokkal nehezebben elhárítható veszéllyel kell szembenézniük: a korábbinál is súlyosabb hőséggel.
A meleg levegő és az átforrósodott talaj miatt az apró szurikátakölykök teste gyorsabban veszti el a táplálékkal bevihető vizet, mint ahogy a gondozásukban részt vevő egyedek pótolni tudnák azt.
A fenti megfogalmazásból sejthető, hogy a kis szurikáták gondozása nem csak az anyára, illetve a szülőkre hárul: a csapat általában megosztja az utódgondozással járó terheket. Ezért feltételezték a kutatók, hogy a nagyobb kolóniák a megváltozott körülményekhez is sikeresebben alkalmazkodtak.
A Kalahári Szurikáta Projekt keretében két évtizeden át gyűjtött adatok azonban nem támasztották alá a várakozásaikat: a kölykök túlélési esélye és mérete sem függött a csapat nagyságától.

A kutatók a Kalahári más lakóinál is megfigyelték az utódok testméretcsökkenését, a déli sárgacsőrű tokó populációja is megsínyli a sivatag melegedését.
_male_eating_scraps_from_picnic_site_..._(32416771584).jpg)