A Kis-Balatonnál kikelt, ritka, hibrid sirályunk járja Európát
A szerecsensirály és dankasirály nászából 2016-ban a Kis-Balatonon kikelt és gyűrűzött madarat már többször és többfelé észlelték Európában.
Franciaországban 2016-ban és 2017-ben is kétszer látták ugyanott, Orléans-ban; Spanyolországban 2019-ben, egy Madridhoz közeli szeméttelepen. Legutóbb 2020. március 10-én, Szlovéniából kaptak hírt róla a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai.
Fotó: bfnp.hu/David Fernández
Az észlelők már hibridként írták le a fióka korában szerecsensirályként gyűrűzött madarat, mivel már akkor is kiütköztek az eltérő jellegzetességei.
A két faj közötti hibridizáció bár ritkán, de előfordul. Ez az első dokumentált magyarországi eset.
A Kis-Balatonon mindkét faj rendszeresen fészkel. A dankasirályból 2-300 pár költ évente, míg szerecsensirályból néhány pár.
Érdekes a 2016-ban jelölt hibrid egyed vonulása is. A szerecsensirály általában áprilisban érkezik meg fészkelőhelyére, amelyet igen korán, már júliusban elhagy a költést követően, és gyorsan eljut a telelőhelyére. A hazai állomány fő telelőhelye Nyugat-Európa atlantikus partvidéke, kisebb részben a Földközi-tenger.
A dankasirály márciusban érkezik meg költőhelyére, amelyet szintén korán, már június végén elhagy a költés után. Tőlünk főként a Mediterráneum délnyugati részére repülnek. Az utóbbi évek enyhe telei következtében egyre több madár kísérli meg az áttelelést Nyugat-Európában vagy hazánkban.
Ezek alapján elmondható, hogy a szóban forgó hibrid sirály vonulása mindkét szülőfaj jellemzőit magán viseli.
Forrás: bfnpi.hu/Szinai Péter