Miért forró a Föld magja? És honnan tudjuk, hogy mennyire?
A Föld szilárd és olvadt vasból álló középpontja mintegy 6400 kilométerrel a lábunk alatt található, miközben az emberiség eddig készített legmélyebb, mérések elvégzésére is alkalmas fúrólyuk mindössze 10 kilométeres mélységbe vezetett. Egyáltalán nem biztos, hogy valaha is meg fogjuk tudni közelíteni a bolygó magját, de a tudósoknak így is vannak elképzelései az ott zajló folyamatokról.
A Föld középpontjának hőmérsékletét különböző becslések mintegy 4000 és 7000 Kelvin (hozzávetőlegesen 3726-6726 Celsius-fok) közé teszik. A hő több forrásból származik: a bolygó keletkezésének folyamataiból, a sűrűbb maganyagok lesüllyedésével keltett súrlódásból és a radioaktív anyagok bomlásából – derül ki a Kaliforniai Egyetem földtudományi professzorának magyarázatából.
Quentin Williams rámutat: a Föld középpontja csak rendkívül lassan veszít a hőmérsékletéből.
Ennek köszönhetően a Föld kezdeti korszakában, például a Hold kialakulásához vezető gigantikus kozmikus ütközés hatására felszabadult hő nagy része máig fennmaradt a bolygó centrumában.
A Föld szilárd magjának összetételével kapcsolatos tudásukat a kutatók a szeizmológiai hullámok megfigyeléséből nyerték. A magon áthaladó hullámok sebességének változása, illetve az anyag sűrűsége alapján a nagy nyomás alatt álló, magas hőmérsékletű vas jöhet szóba mint az űrben is megfelelő mennyiségben rendelkezésre álló alkotóelem.
A kutatók a hőmérséklettel kapcsolatos becsléseiket a vas magas nyomáson mért olvadáspontjára alapozzák, ugyanakkor a bolygó középpontjában uralkodó extrém körülményeket megközelítő feltételek laboratóriumi szimulációja – a kísérletek folyamatos fejlődése ellenére – hatalmas kihívás. Ez magyarázza a Föld középpontjában uralkodó hőmérséklettel kapcsolatos tudományos bizonytalanságot.