Tovább nőtt a nemzeti parkok népszerűsége
Tavaly több mint egymillióan látogattak el valamelyik nemzeti parkba, ami segített túllendülni a járványhelyzet okozta társadalmi bezártságon.
A Klímapolitikai Intézet és az Agrárminisztérium (AM) közös kutatását az európai nemzeti parkok napjára készítették, amelyet 1999 óta minden évben május 24-én tartanak, ugyanis 1909-ben ezen a napon jöttek létre az első európai nemzeti parkok.
Magyarországon elsőként a Hortobágyi Nemzeti Parkot hozták létre, 1973-ban. A nemzetipark-igazgatóságok elsősorban a természetvédelmet szolgálják, de ismeretterjesztést, kutatásokat is végeznek, részt vesznek a turizmusban, az ősi magyar háziállatfajok és fajták megőrzésében.
2010 óta 82 új, országos jelentőségű, védett természeti terület jött létre Magyarországon, együttesen 4107 hektárnyi területen – köztük 1 tájvédelmi körzet, 13 természetvédelmi terület és 68 természeti emlék.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
A nemzetipark-igazgatósági védett őshonos állatfajták állományainak nagysága meghaladta a 14 ezres egyedszámot, ami 2010-hez viszonyítva 45 százalék feletti növekedést jelent.
Az AM hangsúlyozta, hogy Magyarországon az ökoturizmus egyre elterjedtebb. Az ökoturisztikai létesítmények száma meghaladja a 800-at. Az emberek 95 százaléka saját bevallása szerint szívesen tölti szabadidejét a természetben. Az ott végzett legnépszerűbb tevékenység a túrázás és a séta (91 százalék), amit a piknikezés (58 százalék) és a kerékpározás (55 százalék) követ.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
A nemzetipark-igazgatóságok ökoturisztikai létesítményeiben a látogatók száma 2019-ben rekordot döntött, meghaladta az 1,6 millió főt.
A Covid-járvány okozta korlátozások során a szabadon látogatható nemzeti parki helyszínek, túralehetőségek rendkívül népszerűek voltak, a természetben töltött idő felértékelődött a járvány alatt. Kutatások igazolják, hogy napi fél óra a természetben igen kedvező hatással lehet például a vérnyomásra, az emésztésre és a stresszhormonok szintjére.