Magyarországi famatuzsálemek felmérése
A munka majdnem 11 évig tartott, és csaknem 2 ezer faegyedet vizsgált meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatója, hogy feltérképezze hazánk faóriásait. A vizsgált egyedek több mint fele jó vagy kitűnő állapotban volt, de a fák mintegy 6 százaléka elpusztult.
A MATE vizsgálata kiemeli: a nagy törzskerületű fák változatos mikroélőhelyeket tartanak fenn, mint például odvak, korhadt törzsek, ágak, pusztuló koronák, hámló kérgek, amelyek mindegyike sok speciális fajnak ad otthont. Ilyenek például a gombák, zuzmók, madarak, apró emlősök és veszélyeztetett rovarfajok.
Ezért is tekinthetők az öreg fák által meghatározott rendszerek a biodiverzitás globális forrópontjainak
– olvasható a MATE közleményében.

Fotó: uni-mate.hu/Takács Márton
Egyes fák a koruk, a méretük, a normálistól eltérő fejlődésük vagy történelmi, népi vonatkozásuk miatt érdemelnek védelmet, de vannak olyan idegenhonos fajok is Magyarországon, amelyek legnagyobb példányaira ritkaságuk miatt kell kitüntetett figyelmet fordítani.
Takács Márton, a MATE kutatója terepi kutatásain több mint 45 ezer kilométert tett meg, hogy feltérképezze ezeket a kulturális, érzelmi hagyatékként is szolgáló természeti kincseket.
Az idős és nagyméretű fák az ország természeti örökségének pótolhatatlan, s felbecsülhetetlen elemei.

Fotó: uni-mate.hu/Takács Márton
A kutató 48 nemzetségből, azon belül 72 fajból vizsgálta az egyedeket. A legtöbb faegyed közönséges bükk (400 darab) és kocsányos tölgy (379 darab) volt.
A vizsgált egyedek 52,35 százaléka jó vagy kitűnő állapotban volt, a fák mintegy 6 százaléka elpusztult.

Fotó: uni-mate.hu/Takács Márton
Bizonyos fajok legnagyobb képviselői – például a nyárfák – általában rossz állapotban vannak.
„Az elmúlt egy-két évtizedben olyan óriásokat vesztettünk el, mint a szentgyörgyvári szelídgesztenye, a zsennyei kocsányos tölgy, a rák-tanyai hegyi szil vagy éppen a balatonhenyei bükk” – hívja fel a figyelmet a szakértő, aki bízik abban, hogy az analízis során kapott adatok hozzájárulhatnak e ritka természeti értékeket képviselő növények védelméhez, továbbéléséhez.