Megfelelően kezelve a városi kertek kiegyensúlyozott táplálékforrást jelentenek a beporzóknak
Az emberi településeken élő méhek bizonyos szempontból könnyebb helyzetben vannak, mint a mezőgazdasági területeken gyűjtögető társaik: bár utóbbiak számára olykor nagy mennyiségben, de szakaszosan érhető el a nektár. A városi kertek megfelelő növények telepítése mellett ugyanakkor az év jelentős részében biztosíthatnak ellátást a beporzóknak – derült ki egy Bristol városában készült tanulmányból.
A városi kertek márciustól októberig képesek energiában gazdag nektárt kínálni a beporzóknak, vagyis az egyéni kertészek független erőfeszítései valóban hozzájárulhatnak az ökoszisztéma szempontjából kulcsfontosságú rovarállomány megőrzéséhez.
A kutatók 59 bristoli kertben vizsgálták a virágok által biztosított pollen mennyiségét. Azt találták, hogy a kertek között eltérés van a nektár mennyiségét, illetve termelődésének idejét illetően, ugyanakkor mivel a beporzók több kertet is bejárhatnak, éppen ez a változatosság biztosítja a kiegyensúlyozott ellátásukat.
A vizsgálat fontos információkat szolgáltatott a kertek optimális kezelésével kapcsolatban is, ugyanis a nektár mennyiségét elsősorban nem a terület mérete, hanem a választott növények és gondozási eljárások határozták meg.
A tanulságok alapján a kutatók felhívták például a figyelmet, hogy a késő nyári, őszi hónapokban sok kertben hiányoztak a könnyen megközelíthető virágzatú fajok – a gyakoribb, csöves formájú virágokból pedig csak a hosszú szájszervvel rendelkező rovarok képesek hasznosítani a nektárt.

Szintén nagyon értékesek, és kis helyen sok nektár termelését biztosítják a virágzó bokrok: a felmérésben talált virágpor 58 százaléka ezekből származott.