Ezerévente egyszer van akkora vulkánkitörés, mint a mostani tongai (képek és videók)
Néhány évtizede nem is tudtunk volna róla, ma azonban más a helyzet – videók mutatják a hangrobbanást és a szökőárt, műholdas felvételeken látszik a víz alatti vulkán kitörése.
Múlt szombaton, helyi idő szerint késő délután (magyarországi idő szerint kora reggel) egy hatalmas robbanásos vulkánkitörés történt a Csendes-óceán nyugati részén, a Tonga-szigetek térségében.
A műholdas felvételek szerint a robbanásos kitörés vulkáni hamufelhője közel 20 kilométer magasságba emelkedett, és elérte a sztratoszférát is. A kitörés hangját több mint 1000 kilométer távolságban is hallották, és a légköri nyomáshullámot szerte a Földön érzékelték.

Fotó: MTI/AP/Japán Meteorológiai Ügynökség
A kitörés következtében a Tonga-térségben szökőárriadó lépett életbe, köszönhetően az elmúlt évtizedben kiépített érzékelők jelzésének. A szökőár kicsapott a térség kicsiny szigeteire majd napközben elérte Japán, sőt Észak-Amerika és Dél-Amerika nyugati partvidékét is.

A tűzhányó az óceán alatti felszínről 1800 méter magasra emelkedik, alapzata 20 kilométer átmérőjű. A vulkanológusok egy hét évvel ezelőtti kutatás során, amikor vizsgálták a vulkán korábbi kitöréseinek kőzeteit is,
arra következtettek, hogy a tűzhányó jóval nagyobb kitörésre is képes. Olyan kitörésre, ami átlagosan ezerévente egyszer következik be. Ez történt most, a napokban.
A tűzhányó ugyanis egy úgynevezett kalderavulkán, ami úgy keletkezik, hogy egyszerre hatalmas mennyiségű magma hagyja el a mélybeli magmatározót. Ennek teteje beszakad, a felszín így besüllyed. E vulkán esetében egy 6 kilométer átmérőjű kaldera alakult ki a korábbi kitörések során. Most vélhetően ismét egy kalderaformáló kitörés történt.

Az érdeklődők a Tűzhányó blog közösségi oldalán számos friss információval és képpel találkozhatnak.