Apró sárga hírnökök jelzik a tavasz közeledtét
Varga György, az MTI fotósa picinyke, élénksárga virágokat kapott lencsevégre február első napján a keszthelyi Festetics-kastély parkjában. Sokan úgy tartják, ha virágozni kezdenek ezek a virágok, akkor közel már a tavasz. A sárga szőnyeget alkotó kis foltokat magyarul éppen ezért téltemető virágoknak hívjuk.
Latin nevük: Eranthis hyemalis.
Az Eranthis hyemalis általában február végén borítja virágba az erdők avarszintjét, ezért gyakran télikének is nevezik. Magyarországon nem őshonos a virág, azonban a 17. századi betelepítését követően a kertekből, gyümölcsösökből, parkokból vagy temetőkből kivadulva erdeinkben is szétterjedt
– írta a sajtóban terjedő vidám fotók kapcsán a Nyugat.hu.

A télike vagy téltemető Magyarországon 1982 óta védett, természetvédelmi értéke 5 ezer forint
– tette hozzá a híroldal. Mielőtt még valaki elindulna egy csokor télikét szedni, fontos észben tartani, hogy ezt az üde sárga szőnyeget csak megcsodálni szabad, megbontani természetkárosítás volna.

Az MTI fotósa 2022. február 1-jén fotózta le a sárga apróságokat, a népszerű hiedelem szerint tehát talán készülhetünk a tavaszra.
Ennek ellentmond, hogy a február második napjához kötődő mormota- és medvejóslások egyáltalán nem kecsegtettek korai télvégével, a barlangjukból előbújó időjósok legalábbis hazánkban idén megláthatták az árnyékukat, tehát e másik időjósló hiedelem szerint hosszú lesz még a tél.