A biodiverzitásról akarnak tárgyalni a kormányok
A világ kormányai még ebben az évben találkoznak, hogy megvitassák, hogyan lehetne megakadályozni, hogy az emberi tevékenység az állat- és növényfajok kihalását okozza. Azt remélik, hogy az ENSZ Kínában megrendezésre kerülő Biodiverzitás Konferenciáján hosszú távú tervvel állnak majd elő a földi életet – annak minden fajtáját – fenyegető veszély megfordítására.
A biológiai sokféleség a földi élet – állatok, növények, gombák és mikroorganizmusok, például baktériumok – sokfélesége. Az állatok és növények biztosítják az embereknek mindazt, ami a túléléshez szükséges – köztük az édesvizet, az élelmet és a gyógyszereket – írja a BBC cikkére hivatkozva a greendex.hu.
Ehhez azonban az állatok és növények együttműködésére, azaz biológiai sokféleségre van szükség. A növények a fizikai környezetünk javítása szempontjából is nagyon fontosak – a belélegzett levegő tisztításával, a hőmérséklet emelkedésének korlátozásával és az éghajlatváltozás elleni védelemmel vannak a segítségünkre.
A mangrovemocsarak és a korallzátonyok például gátként szolgálhatnak az emelkedő tengerszint okozta erózió ellen. A városokban található fák, mint például a platán vagy a tulipánfa, pedig kiválóan elnyelik a szén-dioxidot, és eltávolítják a szennyező anyagokat a levegőből.

Az ENSZ egyik jelentése szerint 2019-ben a fakitermelés, a vadászat és a halászat volt a biológiai sokféleséget fenyegető legnagyobb veszély. 2001 és 2020 között a világ 411 millió hektárnyi fafajjal borított területet veszített el. Ennek 16 százaléka volt elsődleges erdő, melyek kialakulásához több száz, vagy akár több ezer évre volt szükség. A pusztulásuk éppen ezért nagyon komoly hatással lehet a biológiai sokféleségre.
A kormányok Kínában megpróbálnak megállapodni egy hosszú távú cselekvési tervről, amelynek fő célja, hogy 2030-ig lelassítsa a biológiai sokféleség csökkenésének ütemét. Ezeket az intézkedéseket fogják javasolni:
- fokozott megőrzés,
- az erőforrások minél fenntarthatóbb felhasználása,
- a természeti erőforrások egyenlőbb megosztása,
- a biológiai sokféleség védelmének fokozott pénzügyi támogatása,
- a fák és növények nagyobb mértékű felhasználása a szén-dioxid elnyelésére és az üvegházhatású gázok kibocsátásának kiegyensúlyozására.