Nem veszélyesek a tőrösdarazsak, ne bántsuk őket! (videókkal)
Májustól a nyár végéig lehet számítani a termetes tőrösdarazsak feltűnésére, amint a kertek, parkok gyepén, egy korhadó fa közelében vagy a komposztnál keringenek, akár nagy tömegben is. Az ijesztő látvány ellenére nem kell félni tőlük, mert az emberre ártalmatlanok.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja rá a figyelmet, hogy
a tőrösdarazsak az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek, ugyanakkor biológiai úton segítenek kordában tartani például a cserebogár-szaporulatot is. Mivel ártalmatlanok, irtásuk felesleges.
Az óriás tőrösdarázs Európa legnagyobb darazsa, egyben kontinensünk legnagyobb hártyásszárnyúja, akár öt centiméter hosszúra is megnőhet. Nősténye sárga fejű, a hím pedig kékesfekete fejéről ismerhető fel. Az óriás tőrösdarázs Magyarországon védett rovar, eszmei értéke ötvenezer forint.
Az MME közleménye szerint
a tudatlanság évről évre számos ilyen állat pusztulását okozza, például a munkájukat nem kellő szakmai felkészültséggel végző rovarirtók miatt.
A természetvédők figyelmeztetnek rá, hogy ezek a rovarok nem tévesztendők össze a családi közösségekben élő, a ház körül gyakori és agresszív, jellegzetes fekete-sárga mintázatukkal jól elkülöníthető társas darazsakkal, köztük a lódarázzsal.
A tőrösdarazsak is rendelkeznek fullánkkal, ezt azonban (hacsak nem fogjuk meg őket) nem ellenünk használják. A tőrösdarazsak mérge nem fájdalomkeltésre, hanem lárvák megbénítására szolgál.
A tőrösdarazsak ugyanis parazitoidok, szaporodásukhoz, a peterakáshoz nagyobb termetű rovarok, elsősorban lemezescsápú bogarak lárváira van szükségük. Ezért a megjelenésükre is ott számíthatunk leginkább, ahol a talajban, a pusztuló fában, a komposztban nagy, gyakran jelentős mennyiségben találnak cserebogárpajorokat, szarvasbogár-, orrszarvúbogár-, rózsabogárlárvát.
Ezeket a szúrásukkal bénítják meg, majd beléjük petéznek, kikelő lárvájuk pedig belülről fogyasztja el a még élő pajorokat. A tőrösdarazsak ezért nélkülözhetetlen elemei a kiskertek, parkok, ültetvények vegyszermentes, biológiai alapú, rovarok elleni védelmének.
„Ha természetbúvárként olyan szerencsében van részünk, hogy láthatunk egy ilyen rajzást, érdemes leülni a közelben, és megfigyelni ezeknek a fogyatkozó és érdekes óriásoknak az életét” – olvasható az MME közleményében.